Θα τα… εκατοστίσει ο Ρονάλντο: Έχει βάλει 99 γκολ σε παιχνίδια της εθνικής Πορτογαλίας

O Κριστιάνο Ρονάλντο. EPA, MARIO CRUZ

Ένα γκολ πριν τα εκατό με την εθνική Πορτογαλίας (99) βρίσκεται πλέον ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που σκόραρε σήμερα στη νίκη (0-2) των Ιβήρων στο Λουξεμβούργο, όπως σημειώνει η ιστοσελίδα της UEFA.

Ο επιθετικός της Γιουβέντους σημείωσε το δεύτερο τέρμα με δεξί σουτ, στο 86΄ της αναμέτρησης, που εξασφάλισε στην Πορτογαλία την πρόκριση στο Euro 2020. Ο διάσημος Πορτογάλος είχε… ανοίξει το λογαριασμό γκολ στις διεθνείς αναμετρήσεις, στις 12 Ιουνίου 2004 απέναντι στην εθνική Ελλάδας, στην φάση των ομίλων, όταν η «γαλανόλευκη» κέρδισε με 2-1, με τον Ρονάλντο απλά να μειώνει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην κορυφή του κόσμου: Κατέκτησε το ATP Finals