Ο Ζοζέ Μουρίνιο έβαλε τέλος στις 12 διαδοχικές εκτός έδρας ήττες της Τότεναμ

File Photo: Τα χαμόγελα έφερε πίσω στην Τότεναμ με το ντεμπούο του ο Ζοζέ Μουρίνιο. @praktoreiosport

Τέλος στο αρνητικό σερί των δώδεκα διαδοχικών ηττών εκτός έδρας στην Premiership έβαλε στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Τότεναμ ο Ζοζέ Μουρίνιο!

Οι «πετεινοί» πέρασαν νικηφόρα με 3-2 από το London Stadium απέναντι στη Γουεστ Χαμ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και αύξησαν σε 17 τους βαθμούς τους.

Είχαν να δουν νίκη από το Σεπτέμβριο

Από τις 28 Σεπτεμβρίου είχε να νικήσει, εντός ή εκτός η ομάδα του βόρειου Λονδίνου, κάτι που πέτυχε με εμφατικό τρόπο στον πρώτο αγώνα του Πορτογάλου τεχνικού στον πάγκο της. Ο Νοτιοκορεάτης Σον Χιουνγκ-Μιν άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό για να διπλασιάει τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Βραζιλιάνος Λούκας Μόουρα στο 43ο λεπτό. Κι ενώ είχαν περάσει μόλις 4 λεπτά από την έναρξη του β΄ μέρους (49΄), ο Χάρι Κέιν πέτυχε με κεφαλιά και τρίτο γκολ μετά από συστημένη σέντρα του Οριέ από δεξιά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 73ο λεπτό με τον Μικαίλ Αντόνιο και στο 90΄ με τον Άντζελο Ογμπόνα.

Την Τρίτη με τον Ολυμπιακό

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού την ερχόμενη Τρίτη (26/11) στο Λονδίνο για το Champions League δεν είχε νικήσει εκτός έδρας εφέτος σε έξι αναμετρήσεις και σε 5 διαδοχικές εντός ή εκτός. Η… κατρακύλα της Γουέστ Χαμ συνεχίζεται, αν αναλογιστεί κανείς πως πριν από λίγο καιρό βρισκόταν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκεται στις χαμηλές θέσεις με 13 βαθμούς.

Η σύνθεση της Τότεναμ: Γκαζανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις (75′ Ρόουζ), Ντάιερ, Γουίνκς, Άλι ( 79′ Έρικσεν), Μόουρα (82′ Σισοκό), Σον, Κέιν.