Γκρέμισε ό,τι έχτιζε ο Ολυμπιακός στο Μόναχο: Το +12 στην 4η περίοδο έγινε τελικά ήττα 85-82

Η πιεστική άμυνα των Βαυαρών στα τελευταία λεπτά, σε συνδυασμό με τον επιθετικό της «οίστρο» απέτρεψαν μία δεύτερη διαδοχική νίκη που θα ήταν 4η στο σύνολο για τον Ολυμπιακό.EPA, LUKAS BARTH-TUTTAS

Θεατής της μεγάλης ανατροπής της Μπάγερν έμεινε ο Ολυμπιακός στην Audi Arena του Μονάχου, αφού από το +12 στις αρχές της 4ης περιόδου έφυγε… ηττημένος, με 85-82. Τι κι αν ο Κεστούτις Κεμζούρα έβγαλε… άσο από το μανίκι τον υπό αναχώρηση μέχρι πριν λίγες εβδομάδες, Ουέιντ Μπάλντγουιν (19π.), η πιεστική άμυνα των Βαυαρών στα τελευταία λεπτά, σε συνδυασμό με τον επιθετικό «οίστρο» του Μαοντό Λο (19π.) και του Ντανίλο Μπαρτέλ (18π.) απέτρεψαν μία δεύτερη διαδοχική νίκη που θα ήταν 4η στο σύνολο για τον Ολυμπιακό. Αντίθετα, τις 4 νίκες σε 9 αγωνιστικές στη Euroleague έφτασε η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η νίκη επί της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ την περασμένη Παρασκευή (15/11) γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Κεμζούρα, όταν η Μπάγερν πίεσε στην άμυνα… έμεινε… γυμνή η αυτοπεποίθηση των παικτών του Ολυμπιακού! Ο Ολυμπιακός έπαιζε ομαδικά, υπερίσχυε στον τομέα των ριμπάουντ (Ρούμπιτ, Μιλουτίνοβ και Πρίντεζης), είχε έναν Κώστα Παπανικολάου που ήταν πανταχού παρών (σκορ, ριμπάουντ, κοψίματα) και τον Ρότσεστι να αξιοποιεί τον μεγάλο χρόνο συμμετοχής (μόνο 15:43΄΄ αγωνίστηκε ο Σπανούλης). Όλα αυτά πριν τα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα… Τα 16 λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν ελπίδες στους παίκτες της Μπάγερν και τώρα οι Πειραιώτες θέλουν πάση θυσία νίκη στο Βερολίνο επί της Άλμπα την Πέμπτη (22/11, 21:00) για την 10η αγωνιστική, για να μην ολοκληρωθεί με δύο εκτός έδρας ήττες η «διαβολοβδομάδα».

Στο Μόναχο ταξίδεψε ο Γιώργος Αγγελόπουλος και παρακολούθησε τον αγώνα του Ολυμπιακού δια ζώσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82

Όπως στον αγώνα με τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ την περασμένη Παρασκευή (15/11), ο Κεστούτις Κεμζούρα παρέταξε στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να απειλήσουν με τρίποντα από Παπανικολάου και Σπανούλη που δεν βρήκαν στόχο. Μετά το 6-6, οι Γερμανοί απάντησαν με σερί 11-0, επιδεικνύοντας πολυφωνία στην επίθεση (Τσίπσερ, Λο, Λούτσιτς, Μπαρτέλ, Μονρό). Ο Ολυμπιακός δεν τροφοδοτούσε τον Μιλουτίνοβ στη ρακέτα, είχε 3/7 σουτ και 5 λάθη στα πρώτα πέντε λεπτά. Έκτοτε και μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού με κορυφαίο τον Κώστα Παπανικολάου (7π.) και τους περιφερειακούς Μπάλντγουιν και Ρότσεστι να «τρυπούν» τη γερμανική άμυνα, το επιμέρους σκορ 6-11 των «ερυθρόλευκων» οδήγησε στο 23-17 στο 10ο λεπτό.

Από τα 0/3 τρίποντα της 1ης περιόδου, ο Ολυμπιακός βρήκε στόχο σε τρία σουτ έξω από τα 6.75 στη 2η περίοδο: πρώτα με τον Μπράντον Πολ (23-20), εν συνεχεία με τον Τέιλορ Ρότσεστι (28-25) και τελευταία με τον Βασίλη Σπανούλη (39-38). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν αυτός που έδωσε και πάλι προβάδισμα (από το 0-4), 39-40 με 2/2 βολές και εναπομείναντα χρόνο 2.07’’ μέχρι το τέλος του α΄ μέρους. Τα ριμπάουντ (11-15 στο πρώτο 20αλεπτο) ήταν ο τομέας που βοήθησε την ομάδα του Πειραιά να έχει δεύτερες ευκαιρίες και σταδιακά να καλύψει την εις βάρος του διαφορά. Η Μπάγερν σημάδευε στη ρακέτα με εκφραστή των περισσότερων επιθέσεών της τον Αμερικανό σέντερ Γκρεγκ Μονρό (11π.), την ώρα που ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική βοήθεια από παίκτες του πάγκου (Ρότσεστι, Μπάλντγουιν). Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Γιώργου Πρίντεζη μετέτρεψαμ το 39-40 σε 41-42, αλλά με 2/2 βολές ο Τσίπσερ ολοκλήρωνε ένα δικό του σερί 4-0, για το 43-44 στο ημίχρονο.

Mε Ρότσεστι και Μπάλντγουιν ξεκίνησε στην περιφέρεια ο Ολυμπιακός το β΄ μέρος. Ο τελευταίος λες και είχε βαλθεί να αποδείξει πως αξίζει μια θέση στην ομάδα είχε συνδεθεί με το καλάθι, ενώ σταθερά καλός ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Ήταν με τρίποντο του Έλληνα διεθνή φόργουορντ που οι Πειραιώτες προσπέρασαν για πρώτη φορά με +6, 45-51. Μέχρι το +11 του Ολυμπιακού (50-61) ο Μπάλντγουιν είχε φτάσει τους 14 πόντους και ο Μιλουτίνοβ είχε αναλάβει κεντρικό ρόλο, όπως συνηθίζει σε ριμπάουντ και πόντους. Ο Ολυμπιακός δεν φρόντισε όμως να διευρύνει το προβάδισμα που διατηρούσε, ανέβασε το σκορ μόνο με 2 βολές του Ουίλι Ριντ μέχρι το 30ο λεπτό, ενώ δέχτηκε 5 πόντους από τους Λεσόρ και Μπαρτέλ, 55-63.

Αν και προσπέρασε με +12, 55-67, από Πρίντεζη και Ρούμπιτ, ο Ολυμπιακός είδε την Μπάγερν να επιδιώκει να επιστρέψει και να το πετυχαίνει. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έσφιξαν την άμυνά τους, την ώρα που στην επίθεση το έναυσμα για ανατροπή έδωσαν οι Λούτσιτς και Μπαρτέλ. Το τρίποντο του τελευταίου έφερε τους Βαυαρούς στο -3, 68-71. Η Μπάγερν μείωσε στον πόντο δια χειρός Τσίπσερ, 70-71, με εναπομείναντα χρόνο 4 λεπτά, για να προσπεράσει, 72-71, με δίποντο του Μπαρτέλ. Ο τελευταίος χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Σπανούλης ισοφάρισε με μία βολή, 72-72, δίνοντας αμέσως μετά τη θέση του στον Ρότσεστι. Το αντιαθλητικό φάουλ του Πρίντεζη έστειλε στη γραμμή του φάουλ τον Μαοντό Λο που αφού πρώτα ευστόχησε και στις δύο… φύλαγε κι ένα τρίποντο «μαχαιριά» για τους «ερυθρόλευκους», 77-72. Ο Μιλουτίνοβ πέτυχε τους επόμενους 3 πόντους, 77-75, αλλά ο Λο δοκίμασε ξανά από τα 6.75 και ήταν πάλι εύστοχος, 80-75, 1:23΄΄ πριν τη λήξη. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ για λίγο, αλλά με τον Γρεγκ Μονρό να φτάνει τους 15 πόντους, 82-75 τα περιθώρια στένευαν επικίνδυνα για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης έδωσε τη θέση του στον Ρότσεστι για τα τελευταία 45΄΄, όπως και ο Παπανικολάου στον Μπράντον Πολ. Ο Αμερικανός μείωσε σε 82-77 στα 34΄΄, αλλά είδε τον Μπαρτέλ να νικά την άμυνα της ελληνικής ομάδας στα 19΄΄, 84-77. Στα 12΄΄ ο Μπάλντουιν διαμόρφωσε το 84-79. Ο Λο πέτυχε μία στις δύο βολές, 85-79, ο Ρότσεστι αστόχησε σε τρεις και μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Ολυμπιακού ο Μπάλντγουιν σηκώθηκε από τα 6.75… ήταν εύστοχος (85-83)… αλλά ήταν και πολύ αργά!

Διαιτητές: Γκαρθία (Ισπανία), ο Γιόβτσιτς (Σερβία), Τεπενιέ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Κινγκ, Κοπόνεν, Μονρό 15, Λούτσιτς 13 (1), Λο 19 (4), Τσίπσερ 13, Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (1), Λεσόρτ 5, Ραντόσεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (1), Μπάλντγουιν 19 (2), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοβ 14, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 10 (1), Ρούμπιτ 7, Ριντ 2