Έχασε στις λεπτομέρειες ο Τσιτσιπάς, από τον Ναδάλ: 2-1, αλλά είναι στα ημιτελικά του ATP Finals

Μια ανώδυνη ήττα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, στον τελευταίο του αγώνα για τους ομίλους του ATP Finals. EPA/WILL OLIVER

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε από το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης Ράφα Ναδάλ, στον τρίτο του αγώνα για τους ομίλους του ATP Finals.

Παρά την ήττα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες (7-4 στο τάι μπρέικ, 4-6 και 5-7) ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά και περιμένει τον τελευταίο αγώνα της ημέρας και προκειμένου να μάθει τον αυριανό του αντίπαλο.

‘Ολα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ειδικότερα, το δεύτερο και το τρίτο σε δύο μπρέικ, ένα στο καθένα, που έκανε ο Ναδάλ ο οποίος παρά τη νίκη δεν έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή του στα ημιτελικά, όπου εκτός από τον Τσιτσιπά βρίσκεται και ο Ρότζερ Φέντερερ.