Συντριβή Σαουθάμπτον στην έδρα της στην Premier League: Οι “Αλεπούδες” την συνέθλιψαν με 9-0

File Photo: Οι παίκτες της Λέστερ πανηγυρίζουν νίκη τους Premier League, Βρετανία. Photo via Twitter, @OptaJoe

Κανένα έλεος από τη Λέστερ προς την υποδεέστερη Σαουθάμπτον, την οποία συνέθλιψε με 9-0 στο “Σεντ Μέρις” με το σκορ να φτάνει ήδη το 5-0 στο ημίχρονο.

Η Λέστερ μετράει ήδη 20 βαθμούς στις πρώτες 10 αγωνιστικές της Premier League, σκορ καλύτερο και από την περίοδο 2015-16, όταν στέφθηκε  πρωταθλήτρια Αγγλίας με 19 -τότε- βαθμούς, κάνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της διοργάνωσης.

• Η αποβολή του Ράιαν Μπέρτραντ στο 12΄ αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς το 0-1 των «αλεπούδων» από το 10ο λεπτό έγινε 0-3 στο 19΄, με τους φίλους των «Αγίων» να αρχίσουν να αποχωρούν από το γήπεδο μαζικά μετά το πρώτο εικοσάλεπτο. Η Λέστερ πέρασε στη δεύτερη θέση, με ένα βαθμό διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι που αύριο φιλοξενεί την Άστον Βίλα. Χατ-τρικ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έκαναν ο Αγιόθε Πέρεθ και Τζέιμι Βάρντι.

Το πρόγραμμα

• Σαουθάμπτον-Λέστερ 0-9 (10΄ Τσίλγουελ, 17΄ Τίλεμανς, 19΄, 39΄, 57΄ Πέρεθ, 45΄, 58΄, 90΄+4 πεν. Βάρντι, 85΄ Μάντισον)
  • Μάντσεστερ Σ.-Άστον Βίλα: 26/10
  • Μπράιτον-Έβερτον: 26/10
  • Γουότφορντ-Μπόρνμουθ: 26/10
  • Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γ.: 26/10
  • Μπέρνλι-Τσέλσι: 26/10
  • Νιουκάστλ-Γουλβς: 27/10
  • Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας: 27/10
  • Λίβερπουλ-Τότεναμ: 27/10