Πρώτη ήττα για ΑΕΚ: Έχασε από τη Χάποελ με 85-78, δηλώσεις Παπαθεοδώρου

O προπονητής της ΑΕΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου. ΑΠΕ ΜΠΕ, ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Η ΑΕΚ δεν άντεξε επί ισραηλινού εδάφους, όπου και υπέστη την πρώτη της εφετινή ήττα στο Basketball Champions League. Η Ένωση ηττήθηκε 85-78 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να γράφουν το «2 στα 2» στο Β’ όμιλο.

Τα 13 λάθη, η αμυντική χαλάρωση στο τέταρτο δεκάλεπτο και η αστοχία σε κομβικές βολές (6/12), δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να εξαργυρώσει την ευστοχία της από τα 6.75 (16/29 τρίποντα).

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, που έχασε στο 27΄ με τραυματισμό τον Μάρκους Σλότερ, ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους (7/9τρ.), ενώ από τους ισραηλινούς ξεχώρισε ο γνώριμος μας από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, Τζέιμς Φελντέιν, με 19 πόντους και 4/8 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της ΑΕΚ από τα 6.75 (9/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και η αδυναμία των γηπεδούχων να… αναχαιτίσουν τον Λάνγκφορντ, βοήθησαν την Ένωση να ελέγξει το ματς από το τζάμπολ του και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (46-47).

Ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, μάλιστα, ήταν αυτός που χάρισε στην ΑΕΚ μία διψήφια διαφορά στο 26΄, διαμορφώνοντας με τρίποντο του 50-60. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 11-0 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +1 (61-60). Η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 3-12 για το 64-72 στο 34΄, μετά από τρίποντο του Σάντ Ρόος, αλλά μέχρι εκεί… Η ελληνική ομάδα έχασε τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση, με τη Χάποελ να τρέχει νέο επιμέρους σκορ 21-6, φτάνοντας άνετα στο τελικό 85-78.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Μπαλντίνι, Λίστσκα

Οι συνθέσεις:

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Φελντέιν 19 (4), Μπράιμοχ 17 (3), Λόκετ 2, Τόμας 16, Μπράουν 12 (1), Κάζινς, Μπλατ 7 (1), Τιμόρ, Λέβι 2, Ζάλμανσον 6, Κούπσας 4.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 4, Λάνγκφορντ 28 (7), Ματσιούλις 7 (1), Χρυσικόπουλος 6 (2), Σαντ-Ρος 18 (3), Κακλαμανάκης, Γκίκας 11 (3), Μαυροειδής 3, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.

Δηλώσεις Παπαθεοδώρου

Στον τραυματισμό του Μάρκους Σλότερ, στάθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου στη συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα της ΑΕΚ από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Ισραήλ.

«Συγχαρητήρια στην Χάποελ για τη νίκη αυτή», ειπε αρχικά ο τεχνικός της Ένωσης και συνέχισε: «Θεωρώ πως ελέγξαμε το παιχνίδι για 35 λεπτά, άλλη μια φορά και η κρίσιμη στιγμή ήταν ο τραυματισμός του Σλότερ για εμάς. Η Χάποελ μετά από αυτό βρήκε ελεύθερα σουτ. Πέτυχε πολλούς εύκολους πόντους και αυτό ήταν το κλειδί για τη νίκη τους. Έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας. Καλή επιτυχία στην Χάποελ».