Πέντε γκολ και 5η σερί νίκη για την ασταμάτητη Μπαρτσελόνα: Νίκησε τη Βαλιαδολίδ 5-1

Ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα Λιονέλ Μέσι πανηγυρίζει γκολ. EPA, Alejandro Garcia

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα να βάλει τις βάσεις για να διαλύσει με 5-1 με την Βαλιαδολίδ και με την 5η συνεχόμενη νίκη της στη La Liga να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας κι ένα ματς λιγότερο (η Γρανάδα θα έχει την ευκαιρία να προσπεράσει τους Καταλανούς αρκεί να νικήσει την Τετάρτη την Χετάφε).

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε φρόντισε να «καθαρίσει» από νωρίς με το «τρίποντο», έστω κι αν προσωρινά ισοφαρίστηκε από το τυχερό γκολ του Κίκο (η μπάλα από την απόκρουση του Τερ Στέγκεν βρήκε κατά λάθος στο πόδι του σκόρερ της Βαγιαδολίδ και κατέληξε στα δίχτυα). Πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» ήταν ο Λιονέλ Μέσι, που πέτυχε 2 γκολ, ενώ είχε και μία ασίστ στον Βιδάλ.

«Γκέλα» για την Ατλέτικο Μαδρίτης στην αναμέτρηση με την Αλαβές, που άνοιξε την «αυλαία» της 11ης αγωνιστικής της La Liga. Οι «ροχιμπλάνκος» απέτυχαν να φύγουν με το «διπλό» από την έδρα της Ντεπορτίβο, αν και προηγήθηκαν με τον Μοράτα στο 70ό λεπτό. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Πέρες στο 83΄.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Αλαβές-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

(83΄ Πέρες – 70΄ Μοράτα)

Μπαρτσελόνα-Βαγιαδολίδ 5-1

(3΄ Λενγκλέ, 29΄ Βιδάλ, 34΄,75΄ Μέσι, 77΄ Σουάρες – 15΄ Κίκο)

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Πανωλεθρία του Παναθηναϊκού στην Μόσχα: H κάκιστη άμυνα με την Κίμκι έφερε το 103-86