Νέα νίκη των Μπακς απέναντι στους Κλίβελαντ, με double double από τον Giannis [videos, photos]

Ο Ελληνας περυσινός MVP, τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ κι επτά ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Photo via Twitter, @Bucks

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κυμαίνεται σε… μέτρια -για τις δυνατότητες του- επίπεδα και παρ΄ όλα αυτά να πετυχαίνει double double, οι Μπακς επέστρεψαν στις επιτυχίες, επικρατώντας άνετα με 129-112 των Κλίβελαντ στο Μιλγουόκι.

Ο Έλληνας περυσινός MVP, τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ κι επτά ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για τα «ελάφια» ήταν ο Κρις Μίντλεντον με 21 πόντους. Πολύ καλή απόδοση για τους νικητές, είχαν οι Τζορτζ Χιλ και Πάτ Κόνατον, με 19 και 17 πόντους, αντίστοιχα. Οσον αφορά στον Θανάση Αντετοκούνμπο, έμεινε εκτός αποστολής.

Κορυφαίος των «Καβς» ήταν ο Κόλιν Σέξτον με 18 πόντους, ενώ ο Κέβιν Λοβ, σημείωσε double double με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Αντετοκούνμπο: «Πρέπει να παίζουμε ο ένας για τον άλλον»

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι από τους «πυλώνες» στην νίκη των Μπακς επί των Καβαλίερς με 129-112, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ κι επτά ασίστ. Λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Έλληνας άσος στάθηκε με αρκετή δόση… αυτοσαρκασμού στο γεγονός ότι για πρώτη φορά εφέτος δεν αποβλήθηκε και τόνισε:

«Πρέπει να παίζουμε καλή άμυνα και χωρίς να είμαστε τόσο απρόσεκτοι, ώστε να δίνουμε εύκολες βολές στους αντιπάλους μας, όπως κάναμε με το Μαϊάμι. Αν παίζουμε για τους εαυτούς μας θα έχουμε πρόβλημα. Αντίθετα, αν παίζουμε ο ένας για τον άλλον, θα είμαστε εμείς πρόβλημα για τον αντίπαλο. Προσπαθώ πάντα να είμαι επιθετικός κι ένα πράγμα που κάνω καλά, είναι να βρίσκω τους συμπαίκτες μου».