Νέα ήττα-σοκ της Τότεναμ από την Μπράιτον με 3-0: Σοβαρά τραυματίας ο Γιορίς

Ο τερματοφύλακας της Τότεναμ Ούγκο Γιορίς μεταφέρεται με φορείο έξω από το γήπεδο μετά από τραυματισμό κατά τη διάρκεια του αγώνα Μπράιτον-Τότεναμ, Μπράιτον, Βρετανία, Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2019. EPA, James Boardman

Νέα ήττα-σοκ υπέστη η Τότεναμ στην έδρα της Μπράιτον με 3-0, στο πρώτο ματς της 8ης αγωνιστικής της Premier League, αλλά και τον οξύ τραυματισμό του τερματοφύλακά της Ούγκο Γιόρις, ο οποίος μόλις στο τρίτο λεπτό του σημερινού αγώνα (Σάββατο, 5 Οκτωβρίου) τραυματίστηκε σοβαρά στον αριστερό αγκώνα του με τις πρώτες εκτιμήσεις να μιλούν για κάταγμα.

Ο Γάλλος γκολκίπερ έμεινε για αρκετά λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και αφού του χορηγήθηκε οξυγόνο, αποχώρησε με φορείο και αντικαταστάθηκε από τον Πάουλο Κατσανίγκα. Στη συνέχεια διακομίστηκε σε νοσοκομείο του Λονδίνου και οι εξετάσεις που θα ακολουθήσουν θα δείξουν και τη σοβαρότητα του τραυματισμού του, με τις προβλέψεις να μην είναι ιδιαίτερα θετικές για τον 32χρονο τερματοφύλακα.

• Στο μεταξύ, η Τότεναμ παρουσιάζει πλέον σημάδια διάλυσης. Η ομάδα του βόρειου Λονδίνου -αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Β’ όμιλο του Champions League- προερχόταν από την εντός έδρας συντριβή με 7-2 από την Μπάγερν Μονάχου, που αποτελεί και την μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα της ομάδας στην Ευρώπη, και σήμερα ηττήθηκαν εύκολα από την Μπράιτον, δημιουργώντας -εύλογα- θέμα παραμονής του Μαουρίσιο Ποκετίνο στον πάγκο της.

Οι γηπεδούχοι, μέχρι σήμερα, δεν είχαν καταφέρει να νικήσουν την Τότεναμ σε τέσσερις αναμετρήσεις της Premier League, έχοντας χάσει τις τρεις από αυτές. Τελευταία νίκη τους επί της Τότεναμ στην πρώτη κατηγορία ήταν τον Απρίλιο του 1983 και σήμερα έσπασαν, με εντυπωσιακό μάλιστα τρόπο, το αρνητικό αυτό σερί. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ααρον Κόνολι, που πέτυχε δύο γκολ (32′, 65′), ενώ το σκορ για την Μπράιτον είχε ανοίξει μόλις στο 3ο λεπτό ο Μοπάι.

Η Τότεναμ αγωνίστηκε με τους: Γιορίς (8′ Καζανίγκα), Ντέιβις, Βερτόγκεν, Αλντερβάϊλντε, Σισοκό, Ερικσεν, Ντάιερ, Ντομπελέ (46′ Γουίνκς), Κέιν, Λαμέλα, Σον (73′ Μόουρα).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Μπράιτον-Τότεναμ 3-0 (3′ Μοπάι, 32′, 65′ Κόνολι)

Με πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ, Reuters

Επεισόδια με υλικές ζημιές στο σταθμό ΗΣΑΠ του Περισσού πριν τον αγώνα Παναθηναϊκός-Ξάνθη