Συγκλονιστική η Ελλάδα, νίκησε την Τσεχία αλλά έχασε την πρόκριση στο τσακ

Η εθνική ομάδα μπάσκετ . EPA, FAZRY ISMAIL

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση η Ελλάδα κέρδισε στον «τελικό» την Τσεχία με 84-77, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει τη διαφορά των 12 πόντων που θα της έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου κυπέλλου μπάσκετ στην Κίνα.

Αρκετές φορές στο τελευταίο 10λεπτο η ελληνική ομάδα έφτασε στη διαφορά των 12 πόντων αλλά εκτός από την πολύ καλή ομάδα της Τσεχίας είχε απέναντί της και ορισμένες αποφάσεις των διαιτητών, όπως την άδικη αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με πέμπτο, επιθετικό φάουλ, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Οι αποφάσεις αυτές κόστισαν μια τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο και τελικά αποπροσανατόλισαν σε κρίσιμες στιγμές της ομάδα που τελικά έδειξε ότι είχε τις δυνατότητες, αλλά ουσιαστικά έχασε την πρόκριση στον αγώνα με τη Βραζιλία, στον πρώτο γύρο του τουρνουά.

Από την ελληνική ομάδα καλύτερος ήταν ο Νικ Καλάθης ενώ έκπληξη ήταν και η απόδοση του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84