Στην τρίτη θέση παγκοσμίως ο ιστιοπλόος Γιάννης Μιτάκης στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ενοσίμα

File Photo: Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Έλληνας ιστιοπλόος Γιάννης Μιτάκης στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ενοσίμα. Photo via Facebook, Giannis Mitakis-Γιάννης Μιτάκης

Νέα μεγάλη διεθνή επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα, στον πρώτο αγώνα της σειράς του παγκοσμίου κυπέλλου για τη σεζόν 2020 στην Ενοσίμα.

Ο Γιάννης Μιτάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Finn.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και πανάξια ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου σε σύνολο 25 σκαφών. Στις 10 ιστιοδρομίες που έγιναν τερμάτισε 6, 3, 26 (την αφαίρεσε ως την χειρότερη κούρσα), 1, 7, 13, 3, 6, 2, 6 και συγκέντρωσε 47 βαθμούς.

Νικητής ήταν ο Ολλανδός Χάινερ με 19 βαθμούς.

Στα Laser Radial η Βασιλεία Καραχάλιου ήταν έκτη (μεταξύ 49 σκαφών) με 100 βαθμούς.

01/09/2019

Στους ρυθμούς του Παγκοσμίου Κίνας η Σάκκαρη: Ο Αντετοκούνμπο αγαπημένος μου αθλητής, λέει