Ρεσιτάλ από την Εθνική Κορασίδων στο μπάσκετ: Συνέτριψε την Δανία με 89-44 στα Σκόπια

File Photo: Η Εθνική Κορασίδων συνέτριψε την Εθνική Δανίας με 89-44 στα Σκόπια, Βόρεια Μακεδονία. Photo via Facebook, @HellenicBasketBallFederation

Με ρεσιτάλ άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Κορασίδων συνέτριψε 89-44 τη Δανία και θα συνεχίσει για τις θέσεις 9-12 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16, που διεξάγεται στα Σκόπια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει μεθαύριο, 29 Αυγούστου στις 22:00, το νικητή της αναμέτρησης Γερμανία-Τουρκία, που διεξάγεται απόψε στις 22:00. Η Εθνική αγωνίστηκε χωρίς την Αθηνά Θεοδοσουλάκη, η οποία είχε έναν τραυματισμό από τον χθεσινό αγώνα με τη Λετονία.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-38, 35-62, 44-89

• Η Εθνική πήρε το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (15-26) και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (29-38). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θέλησε να «καθαρίσει» τον αγώνα και κρατώντας τη Δανία στους 15 πόντους σε αυτό το διάστημα (6π. στο γ΄ δεκ., 9π. στο δ΄ δεκ.) πάτησε γκάζι και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 89-44. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο το επιμέρους σκορ ήταν 51-15 για την ελληνική ομάδα.

Διαιτητές: Μιλίτσεβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Πρακς (Ουγγαρία), Μαχλίν (Ρωσία)

• Η σύνθεση της Εθνικής

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Γρηγοροπούλου 8, Καρατάσιου 2, Κελεμένη 7, Κυριακάκη 2, Μαυράκη, Μποσγανά 27 (7 α, 5ρ, 3κλ, 3κ), Δασκουλίδου 10, Κουκή 6, Παπαδοπούλου 15 (10ρ), Πολυμένη 12, Πρίφτη

27/08/2019

Τέλος τα τεστ, τώρα να κάνουμε αυτό που πρέπει στο Παγκόσμιο Κύπελλο, λέει ο Γ. Αντετοκούνμπο