Άτυχη η Μαρία Σάκκαρη: Αποκλείστηκε στα ημιτελικά του Σαν Χοσέ από την Κινέζα Ζενγκ

File Photo: Η Ελληνίδα τενίστρια Μαρία Σάκκαρη στον ημιτελικό με την Κινέζα αντίπαλό της Σαϊσάι Ζενγκ, Σαν Χοσέ, Καλιφόρνια, ΗΠΑ. EPA, JOHN G. MABANGLO

Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη, στο τουρνουά των 876.183 δολαρίων που φιλοξενείται στο Σαν Χοσέ της Καλιφόρνια.

Η Ελληνίδα τενίστρια, Νο-30 στην παγκόσμια κατάταξη, στον αγώνα που έδινε την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά, γνώρισε την ήττα με 7/6 (5), 6/2 από την Κινέζα Σαισάι Ζενγκ (Νο-55).

Η Σάκκαρη στο πρώτο σετ βρέθηκε να προηγείται 4-3 και 6-5 γκέιμ, όμως το ματς έφτασε στο τάι μπρέικ όπου εκεί η Κινέζα αντίπαλός της πήρε προβάδισμα 5-3, 6-4 και εντέλει 7-5, φτάνοντας έτσι στην κατάκτησή του.

Στο δεύτερο σετ, το ένα μπρέικ διαδεχόταν το άλλο στα έξι πρώτα γκέιμ (με εξαίρεση το τρίτο), με την Σάκκαρη να χάνει και τα τέσσερα που είχε το σερβίς! Η Ζενγκ πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία, πήρε τελικά το σετ με 6-2 και τη νίκη (μετά από μία ώρα και 56 λεπτά) που την έφερε στον τελικό της διοργάνωσης.