Θριαμβεύτρια η Εθνική Νέων Ανδρών στο Ισραήλ: Συνέντριψε με 88-46 την Πολωνία

Η ελληνική Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Τελ Αβίβ νίκησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Πολωνίας με 88-46. Photo via Twitter

Νέα μεγάλη νίκη για την Εθνική μας Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ, που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ, όπου κατάφερε να κάνει δύο στις δύο νίκες.

• Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «στραγγάλισε» με την άμυνά του την Πολωνία, φτάνοντας χωρίς άγχος στο τελικό 88-46. Αύριο (15/7, 16:00), η «γαλανόλευκη» ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στην Α’ φάση απέναντι στη Λιθουανία, ψάχνοντας τη νίκη που θα της εξασφαλίσει την πρώτη θέση του Δ’ ομίλου και έναν πιο… βατό αντίπαλο στη νοκ άουτ φάση των «16».

Πρωτοι σκόρερ της Εθνικής οι Γιώργος Καλαϊτζάκης και Δημήτρης Μωραΐτης, οι οποίοι σημείωσαν από 19 πόντους, με τον πόιντ γκαρντ της ΑΕΚ, όμως να αγγίζει το νταμπλ νταμπλ, καθώς είχε και οκτώ ριμπάουντ.

• Τα δεκάλεπτα: 9-22, 25-50, 38-71, 46-88

Η άμυνα της Εθνικής είχε την τιμητική της απόψε, καθώς μέτρησε 20 κλεψίματα (!) και υποχρέωσε τους αντιπάλους σε 31 λάθη (!). Ουσιαστικά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης.

• Η «γαλανόλευκη» κράτησε την Πολωνία στους εννέα πόντους σε αυτό το διάστημα, για μπει στη δεύτερη περίοδο στο +13 (9-22) και χωρίς να χάσει τη διάρκεια της να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με νταμπλ σκορ (25-50). Για την ιστορία, η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμη και στους 42 πόντους, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 46-88, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Μάριτσιτς (Σερβία), Ολιότ (Γαλλία), Τσαϊκόφσκι (Ουκρανία)

Οι συνθέσεις

Πολωνία: Μπογκούτσκι, Κοπέρσκι, Κρασούσκι 3 (1), Σλατσετκα 5, Βορονιέτσκι 5 (1), Καμίνσκι 3, Κέντελ 3, Κολέντα 15 (2), Λεβαντόφσκι 6, Στιγιέφσκι, Βόιτσικ 3 (1), Βισκόφσκι 3 (1).

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Μπαλός 2, Χουγκάζ, Καμπουρίδης 10 (2), Κουφόπουλος 3 (1), Νικολαϊδης 2, Αρνόκουρος 4, Δομπρογιάννης, Καλαϊτζάκης Π. 12 (1), Καλαϊτζάκης Γ. 19 (1), Καμπερίδης 13 (2), Μωραϊτης 19 (4), Πιλάβιος 4