Μετά το 2-0 επί της Αργεντινής, η Κολομβία ‘’καθάρισε’’ και το Κατάρ: Πρώτη στο όμιλό της

File Photo: Προκρίθηκε η Κολομβία με πρωτιά στον 2ο όμιλο του Κόπα Αμέρικα. EPA, Marcelo Chello

Εως το 86ο λεπτό της αναμέτρησης με το Κατάρ, έπρεπε να περιμένουν οι παίκτες και οι φίλαθλοι της Κολομβίας, προκειμένου να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα, που φιλοξενείται στην Βραζιλία.

Προερχόμενοι από τον θρίαμβο επί της Αργεντινής στην πρεμιέρα με 2-0, οι «καφετέρος» είχαν τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στους φιλότιμους και προσκεκλημένους στη διοργάνωση Καταριανούς, οι οποίοι κρατούσαν το μηδέν στην άμυνα.

Ομως, τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Ντουβάν Ζαπάτα της Αταλάντα, σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα (1-0), που τελικά χάρισε και την πρωτιά του Β` ομίλου στην Κολομβία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Κάρλος Κεϊρόζ): Οσπίνα, Τεσίγιο, Σάντσες, Μίνα, Μεδίνα (46` Αρίας), Κουαδράδο (64` Φαλκάο), Ουρίμπε, Μπάριος, Ροντρίγκες, Ζαπάτα, Μαρτίνεθ (75` Ντιάζ).

ΚΑΤΑΡ (Φέλιξ Σάντσεθ): Αλ Σιμπ, Αλ Ραβί, Κούκι, Σαλμάν, Κορέϊα, Αλ Χαϊντός (84` Μοεϊν), Μαντίμπο, Χατίμ (66` Μπουτιάφ), Χασάν, Αφί, Αλμοέζ.

Με πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ

Εμεινε στη μέση… ο Μέσι: Στα όρια της απαξίωσης η Αργεντινή, στο 1-1 με την Παραγουάη