Η Βραζιλία πέρασε στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα: Νίκησε στα πέναλτι την Παραγουάη με 4-3

Οι βραζιλιάνοι πανηγυρίζουν την πρόκριση. EPA, JUAN IGNACIO RONCORONI

Η Βραζιλία νίκησε την Παραγουάη με 4-3 στα πέναλτι και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa America που φιλοξενεί, μετά από ένα αγώνα που ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα χωρίς σκορ στο Πόρτο Αλέγκρε.

Ο Γκαμπριέλ Ζέσους σημείωσε το νικηφόρο πέναλτι για τη Βραζιλία, Γκουστάβο Γκόμες και Ντέρλις Γκονσάλες ήταν άστοχοι για την Παραγουάη, όπως άλλωστε και ο Ρομπέρτο Φιρμίνιο για την Selecao.

Η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την ερχόμενη Τρίτη, τον νικητή του αποψινού αγώνα μεταξύ Αργεντινής και Βενεζουέλας στο Μπέλο Οριζόντε.

Η Βραζιλία κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ειδικά όταν ο Φαμπιάν Μπαλμπουένα αποβλήθηκε στο 58ο λεπτό για φάουλ στον Φιρμίνιο.

Ο διαιτητής Τομπάρ έκανε χρήση VAR για να διαπιστώσει εάν το μαρκάρισμα ήταν εντός περιοχής, τελικά όμως έδειξε φάουλ και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Γουέστ Χαμ.

Η ομάδα του Τίτε πολιόρκησε την Παραγουάη χωρίς όμως επιτυχία και έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Γουίλιαν στο τελευταίο λεπτό.

Στα άλλα δύο προημιτελικά, η Κολομβία παίζει με την Χιλή και η Ουρουγουάη με το Περού.