Ξανά στο θρόνο της η ΑΕΛ μετά από 30 χρόνια: Κατέκτησε το κύπελλο, με πολύτιμο τον Ντόσσα

Με επίκεντρο τον κυκλικό κόμβο Αγίου Νικολάου, οι οπαδοί τις ΑΕΛ ξεχυθήκαν στους δρόμους της Λεμεσού για να γιορτάσουν την κατάκτηση του κυπέλλου. ΚΥΠΕ

Η ΑΕΛ επέστρεψε χθες στο θρόνο της κατακτώντας μετά από 30 χρόνια το Κύπελλο απέναντι στον πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ στον 77ο τελικό της διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε στο Στάδιο ΓΣΠ, κατακτώντας το 7ο Κύπελλο στην ιστορία της.

Ο Ντόσσα Τζούνιορ αναδείχτηκε πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής του τελικού. Ο αρχηγός της ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο δρόμο για τη νίκη της ομάδας του και με τη συνολική του παρουσία βοήθησε τα μέγιστα για να κατακτήσει η ΑΕΛ το τρόπαιο.

• Η ΑΕΛ για να εξασφαλίσει εισιτήριο συμμετοχής για το ραντεβού του τίτλου πέρασε από τέσσερις προκριματικές φάσεις όπου πέτυχε έξι νίκες και έφερε μία ισοπαλία.
  • Σε αυτή τη διαδρομή πέτυχε 26 τέρματα και δέχτηκε 3 τέρματα. Πιο παραγωγικό το πρώτο ημίχρονο των αγώνων της όπου πέτυχε 16 τέρματα, ενώ τα υπόλοιπα 10 σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων της. Διατήρησε το μηδέν παθητικό σε πέντε αγώνες.

Τα τέρματα στις προκριματικές φάσεις πέτυχαν οι Jurado Fernandez (4), Μυτίδης (4), Aganovic (4), Da Silva (2), Αβραάμ (2), Γουϊλερ, Μαρκόσκι, Λαφράνς, Schranz, Teixeira, Γερολέμου, Μιχαηλίδης, Jarchino. Δύο από τα τέρματα της ΑΕΛ προήλθαν από αντίπαλους ποδοσφαιριστές.

Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα της ΑΕΛ στο δρόμο για τον τελικό:

Α’ Φάση
Ομόνοια Αραδίππου – ΑΕΛ…0-3
(3’ Μαρκόσκι, 28’ αυτογκόλ Τσιάμης, 47’ Da Silva)

Β’ Φάση
ΑΕΛ – ΘΟΪ Λακατάμιας…8-0
(11’ Teixeira, 25’, 41’ πεν., 43’ Μυτίδης, 31’ Aganovic, 45’ Jarchino, 87’ πεν. Jurado Fernandez, 89’ αυτογκόλ Τιμοθέου)
ΘΟΪ Λακατάμιας – ΑΕΛ…0-6
(35’ Μυτίδης, 42’ Aganovic, 61’, 70’ Αβραάμ, 76’ Γερολέμου, 87’ Μιχαηλίδης)

Προημιτελική Φάση
ΑΕΛ – Ερμής Αραδίππου…4-0
(2’, 88’ πεν. Aganovic, 35’ Γουϊλερ, 45’ Jurado Fernandez)
Ερμής Αραδίππου – ΑΕΛ…2-3
40’ Schranz, 45’ Da Silva, 89’ Lafrance

Ημιτελική Φάση
Απόλλων – ΑΕΛ…1-2 (40’, 81’ πεν. Jurado Fernandez)
ΑΕΛ – Απόλλων…0-0

Όσον αφορά την ιστορία των τελικών μεταξύ των δύο χθεσινών φιναλίστ, ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ βρέθηκαν αντίπαλοι σε τελικό του Κυπέλλου για έκτη φορά στην ιστορία του θεσμού και η ΑΕΛ με την χθεσινή κατάκτηση έφτασε στους τρεις τίτλους με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

Στις πέντε προηγούμενες φορές που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε τελικό το ΑΠΟΕΛ κατέκτησε 3 φορές το τρόπαιο και η ΑΕΛ αναδείχτηκε κυπελλούχος 2 φορές.

Σημειώνεται ότι μόνο ο τελικός του 1979 κρίθηκε στη διαδικασία της παράτασης όταν επικράτησε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ από γκολ του Κούλλη Παντζιαρά στο 103ο λεπτό.