Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος στο άδειο ΟΑΚΑ με ΠΑΟΚ – ΑΕΚ και σκορ 1-0 στο ημίχρονο (video)

Ο παίκτης της ΑΕΚ, Νέναντ Κρίστισιτς (Α), διεκδικεί την κατοχή της μπάλας από τον παίκτη του ΠΑΟΚ, Δημήτρη Πέλκα (Κ), κατά τη διάρκεια του αγώνα μεταξύ ΑΕΚ – ΠΑΟΚ για τον 77ο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος ποδοσφαίρου ανδρών, που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών, Μαρούσι, Σάββατο 11 Μαΐου 2019. ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Στην πολυαναμενόμενη αναμέτρηση των “δικεφάλων” ο ΠΑΟΚ διεκδικεί το πρώτο νταμπλ στην ιστορίας του ενώ η ΑΕΚ θέλει το πάρει το 16ο Κύπελλο στην δική της μακρόχρονη πορεία.

Στο αγώνα που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Ολυμπιακού Στάδιο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε της ΑΕΚ με 1-0 στο φινάλε του πρώτου ημίχρονο με γκολ του Ακμπομ στις καθυστερήσεις. Ειδικότερα, η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Πέλκα, ο οποίος μπήκε με φόρα στην περιοχή περνώντας τον Χουλτ, έκανε το γύρισμα και ο Άκπομ με γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ!

Περιγραφή μέχρι το 45′

45΄ ΓΚΟΟΟΟΟΛ (ΠΑΟΚ). Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, έκανε το «γέμισμα» και με ανάποδο ψαλίδι ο Άκπομ έγραψε το 1-0.

44΄ Συρτό σουτ από τον Κρίστιτσιτς, αλλά ο Πασχαλάκης βγάζει σε κόρνερ.

43΄ Κίτρινη στον Κρίστιτσιτς (ΑΕΚ).

40΄ Σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει. Μετά από κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

38΄ Κίτρινη στον Άκπομ (ΠΑΟΚ).

36΄ Μεγάλη απόκρουση από τον Μπάρκα. Ο Σάκχοφ «μοίρασε» από τα δεξιά στον Άκπομ, ο οποίος προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά είδε τον Μπάρκα να του λέει «όχι».

32΄ Άστοχο το μακρινό σουτ του Ζαμπά.

29΄ Κίτρινη στον Λιβάγια (ΑΕΚ). Στο έδαφος ο Βαρέλα.

26΄ Κίτρινη στον Οικονόμου (ΑΕΚ).

21΄ Τα ΜΑΤ απέτρεψαν απόπειρα των oπαδών της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ να πλησιάσουν μεταξύ τους.

16΄ Νέα επικίνδυνη επίθεση με Πόνσε, ο οποίος όμως αναχαιτίστηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ, πριν σουτάρει.

13΄ «Πάγωσαν» στην ΑΕΚ με τον Μπάρκα. Ο τερματοφύλακας της Ένωσης έδειξε να πονά στο χέρι, μετά από «στοπ» σε προσπάθεια του Άκπομ, αλλά συνεχίζει κανονικά.

10΄ Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες.

9΄ Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ.

5΄ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Λιβάγια γύρισε από τα δεξιά στον Πόνσε, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη

1΄ Έναρξη του αγώνα.

Ενός λεπτού σιγή για τη Γενοκτονία των Ποντίων.

“100 χρόνια μετά κανείς δεν ξεχνά. Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου”, δημοσίευσε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στον επίσημο λογαριασμό της στο twitter.