Άξιος Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός: Κέρδισε 3-0 τον ΠΑΟΚ

Φωτογραφία ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α1 Ανδρών, που είναι ο δεύτερος συνεχής και συνολικά 29ος στην Ιστορία της πειραϊκής ομάδας (28 στα εθνικά πρωταθλήματα κι ένας στα πανελλήνια). Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 στο κλειστό του Ρέντη τον ΠΑΟΚ και στον τρίτο αγώνα των τελικών τον ΠΑΟΚ, έκαναν το 3-0 στις νίκες απέναντι στον «Δικέφαλο», παραχωρώντας μόλις ένα σετ σε τρία παιχνίδια και ολοκλήρωσαν την αγωνιστική περίοδο με δεύτερο τίτλο, καθώς είχε προηγηθεί η κατάκτηση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Τα σετ: 26-24, 25-23, 25-23.

Με MVP του πρωταθλήματος τον Ραουβέρντινκ και με φοβερό σερβίς από τον Σμιτ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει μεγάλες ανατροπές στα τρία σετ και να πάρει δίκαια τη νίκη απέναντι στον Κυπελλούχο ΠΑΟΚ, που πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του στη σειρά των τελικών. Ο «Δικέφαλος» πάλεψε για ένα σετ που θα τον έβαζε στη διεκδίκηση του αγώνα, προηγήθηκε και στα τρία σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο σκορ.

Στο 1ο σετ ήταν μπροστά με 20-17 και 23-22, στο 2ο σετ προηγήθηκε 17-12 και 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 πήρε το σετ 25-23, ενώ και στο 3ο σετ η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ ήταν μπροστά 10-7 και δέχτηκε σερί 6-0 από το φοβερό σερβίς του Γκάβιν Σμιτ, που γύρισε τον αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 36% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/18 επ., 62% υπ. – 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. – 17% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 10 (10/14 επ., 61% υπ. – 48% άριστες), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 20 (15/28 επ., 5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 19% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.