Ο Χολαργός υπέταξε τον Άρη και “κλείδωσε” τα πλέι οφ: 76-63 στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης»

«Κλείδωσε» τα πλέι οφ σήμερα (10/4) ο Χολαργός, καθώς νίκησε 76-63 τον Άρη στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής για την Basket League.

• Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11 νίκες-12 ήττες και, παράλληλα, έβαλαν τέλος στις ελπίδες του Άρη για παρουσία στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, καθώς οι Θεσσαλονικείς μετρούν πλέον 7 νίκες – 16 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-35, 50-47, 76-63

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν 5-0 στο ξεκίνημα με ισάριθμους πόντους του Χάρις, ενώ έφτασαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι και το +8 (11-19 στο 8΄). Ο Χολαργός πλησίασε μέχρι το -2 (23-25 στο 14΄ και 28-30 στο 17΄), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν ο Τάλτον με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (39-37 στο 22΄).

• Από εκεί και πέρα ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με την κάθε ομάδα να μην επιτρέπει στον αντίπαλό της να «χτίσει» αξιόλογη διαφορά στο σκορ. Ο Χολαργός προηγείτο 48-47, 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ με σερί 9-0 ανέβασε το υπέρ του προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο στο 33΄ (57-47).

Λίγο αργότερα ο Λαβ «έγραψε» το 59-48 για τους γηπεδούχους, αλλά ο Άρης «απάντησε» με σερί 7-0, μειώνοντας σε 59-55, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Λαβ και Τάλτον έφεραν τον Χολαργό στο +8 (63-55), περίπου 2,5 λεπτά πριν τη λήξη, ενώ ο Τζόουνς με τρίποντο μείωσε σε 65-61, 1:46΄΄ για το τέλος, αλλά μέχρι εκεί… Ακολούθησε σερί 11-0 των γηπεδούχων που «εκτόξευσαν» το προβάδισμά τους στο +15 (76-61), με αποτέλεσμα να κριθεί υπέρ τους η υπόθεση νίκη…

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ανδρικόπουλος, Κάρδαρης.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 12, Τάλτον 9 (1), Οκερεαφόρ 9 (1), Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 5 (1), Κώττας, Λαβ 10, Χόκινς 12, Γιάνκοβιτς 16 (2), Ραλλάτος 3 (1).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζόουνς 19 (2), Κάιζερ, Τολιόπουλος 3 (1), Βεργίνης, Μποχωρίδης 12 (2), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 5 (1), Νταλό, Σλαφτσάκης 6, ΜακΓκί 6, Χάρις 7 (1).

10/04/2019 17:58

Νίκη – ανάσα για την παραμονή της στην Α1 πέτυχε η Κύμη επί του Ηφαίστου, στη Χαλκίδα