Αγχωτική νίκη για τον Παναθηναϊκό επί του Προμηθέα Πατρών, πριν τον αγώνα με την Ρεάλ

Την 23η νίκη του σε 24 αγωνιστικές πανηγύρισε ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός στο τελευταίο του «ζέσταμα» πριν την έναρξη των πλέι οφ της Euroleague στη Μαδρίτη, απέναντι στη Ρεάλ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν δύσκολα με 87-76 του Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ, υποχρεώντας τους Αχαιούς στην 9η εφετινή απώλεια. Πρωταγωνιστής των νικητών ο «συνήθης-ύποπτος», Νικ Καλάθης, με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Οκτάβιους Έλις με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-55, 87-76

Ένας αγχωμένος Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε το… μυαλό του στη «μάχη» των πλέι οφ της Euroleague, είδε τον Προμηθέα να του βάζει δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 10΄ (14-21), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (38-34). Το «τριφύλλι» προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, αλλά ο ψυχωμένος Προμηθέας δεν του το επέτρεψε, με τον Παναθηναϊκό να γράφει στο 30΄ το 60-55. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο και με τις… ευλογίες των Καλάθη, Τόμας το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και από το 72-71 έτρεξε ένα σερί 8-0 για το 80-71, που ήταν αρκετό για να βάλει την ομάδα του Πιτίνο σε τροχιά νίκης…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Παγώνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 16 (4), Καλάθης 19 (2), Τόμας 13 (2), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μίτογλου 5, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (1), Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (3), Έλις 16 (17 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (2), Σαλούστρος, Κασελάκης 9 (3), Γκίκας, Μέιερ 5 (1), Χολ 7 (1), Παρκς 3.

13/04/2019 18:47