Ο Γιάννης έσωσε πάλι το Μιλγουόκι: Νίκη με ιστορική ανατροπή για την ομάδα του…

Αν και βρέθηκε να χάνει με διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο (62-42), το Μιλγουόκι κατάφερε στο β΄ μέρος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να νικήσει τους Χιτ στο Μαϊάμι με 113-98.

Στο δεύτερο μέρος οι Μπακς επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και έφτασαν σε επιμέρους σκορ 71-36, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν μια -τελικά- εύκολη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι με αυτή την επιτυχία τους τα «ελάφια» ισοφάρισαν το ρεκόρ μεγαλύτερης επιστροφής στην ιστορία της ομάδας στο β΄ μέρος, καθώς στις 18 Φεβρουαρίου 1977 έχαναν 72-52 στο ημίχρονο από τους Νιου Γιορκ Νικς και τελικά νίκησαν με 124-123.

Παράλληλα, το μέγεθος της επιτυχίας των Μπακς αναδεικνύεται και από το γεγονός ότι η ομάδα μετρούσε 1 νίκη σε 101 παιχνίδια (77 ήττες σε ισάριθμους αγώνες εκτός έδρας), όταν στο ημίχρονο έχανε με τουλάχιστον 20 πόντους διαφορά! Τα ξημερώματα, όμως, το Μιλγουόκι έδειξε… χαρακτήρα και έγινε η πρώτη ομάδα στην Ιστορία του NBA που έχανε με τουλάχιστον 20 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και κατάφερε να νικήσει με τουλάχιστον 15 πόντους διαφορά.

«Μπροστάρης» στην ανατροπή των Μπακς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος «άγγιξε» το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους (11/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/11 βολές), 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Στο μεταξύ, το Σακραμέντο ηττήθηκε 123-114 από τους Σίξερς στη Φιλαδέλφεια, με τον Κώστα Κουφό να μην αγωνίζεται ούτε δευτερόλεπτο με τους Κινγκς.

Συνοπτικά, στους αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ντιτρόιτ-Λ.Α. Λέικερς 111-97

Φιλαδέλφεια-Σακραμέντο 123-114

Ουάσινγκτον-Σάρλοτ 110-116

Μαϊάμι-Μιλγουόκι 98-113

Χιούστον-Φοίνιξ 108-102

Νέα Ορλεάνη-Πόρτλαντ 110-122

Σαν Αντόνιο-Νέα Υόρκη 109-83

Λ.Α. Κλίπερς-Σικάγο 128-121