«Ίδρωσε» ο Προμηθέας και χρειάστηκε παράταση απέναντι στο Ρέθυμνο για τη νίκη, με 86-81

Έβαλε… δύσκολα το Ρέθυμνο στον Προμηθέα, στην Πάτρα, αλλά στο τέλος, οι Αχαιοί πανηγύρισαν, έστω και στην παράταση (86-81, κ.α. 76-76) το θετικό αποτέλεσμα και τη 12η νίκη τους, παραμένοντας στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, μετά από 18 αγωνιστικές στην Α1.

• Η ομάδα της Κρήτης, πήρε θέση στο τζάμπολ από την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έψαχνε ένα μεγάλι «διπλό» και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο, διάστημα στο οποίο όμως οι Κασελάκης, Γκίκας, Σαλούστρος και Κατσίβελης «καθάρισαν» για την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Μετά τη νίκη του Κολοσσού Ρόδου στην έδρα του Άρη, και την ήττα του στην Πάτρα, το Ρέθυμνο ισοβαθμεί στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με τους Ροδίτες (3-15).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 65-63, 76-76 κ.α., 86-81 παρ.

Οι Αχαιοί προέρχονταν από νίκη επί της Τενερίφης για τη φάση των «16» του Basketball Champions League, αλλά ο ενθουσιασμός τους, σε συνδυασμό με τη μαχητικότητα του Ρεθύμνου, τους έβαλε σε κίνδυνο. Μετά από «μάχη» σε όλες τις περιόδους, το ματς εξελίχτηκε σε… θρίλερ στην 4η περίοδο. Το Ρέθυμνο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (75-73), με τζαμπ σουτ του Χίκεϊ, 1:55΄΄ πριν τη λήξη, για να ισοφαρίσει εν συνεχεία σε 75-75, με 2/2 βολές του Τζόνσον από φάουλ του Σαλούστρου, με εναπομείναντα χρόνο 29΄΄. Εν συνεχεία, ο Χίκεϊ υπέπεσε σε φάουλ στον Νίκο Γκίκα, με τον τελευταίο να ευστοχεί σε μία βολή, για το 76-75 στα 25΄΄. Με φάουλ σταμάτησε τον Τζόνσον ο Κασελάκης αμέσως μετά (24΄΄) και ο Αμερικανός με μία βολή ισοφάρισε σε 76-76. Στην παράταση, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν ανώτεροι, ενώ πολυτιμότερος παίκτης των γηπεδούχων αναδείχτηκε ο Χρήστος Σαλούστρος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος. Η ομάδα της Πάτρας είχε πάντως αρκετές απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Μιχάλης Τσαϊρέλης, Λάνγκστον Χολ και Ριόν Μπράουν.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Καλδίρης-Πιτσίλκας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 17 (2), Κατσίβελης 7 (1), Γερομιχαλός 1, Λίποβι 9 (1), Παρκς 12, Κασελάκης 17 (2), Γκίκας 10 (2), Μέιερ 3 (1), Έλις 10, Μαντζούκας

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6, Mπαρτ 7 (1), Kλάντον 14, Ραζής 2, Ντάνιελς 10, Τζόνσον 16, Καλογιαννίδης, Χίκι 12, Κουρέπης 6 (2), Τζόουνς 8

09/03/2019 18:25

Ο ΠΑΟΚ έκανε … περίπατο στη Χαλκίδα: Υπέταξε την Κύμη με 90-73 και συγκεντρώνεται στην ΑΕΚ