Έχασε από την ΤΣΣΚΑ ο Ολυμπιακός με 81-97 και κατρακύλησε στην 8η θέση: Τώρα τρέχει…

Ο Ολυμπιακός ακολουθούσε για τρία δεκάλεπτα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο ΣΕΦ, αλλά στην 4η περίοδο έμεινε από… καύσιμα απέναντι στους ανώτερους Ρώσους (81-97). Αυτή ήταν η 5η διαδοχική ήττα για την ομάδα του Πειραιά που με ρεκόρ 12-12 υποχώρησε στην 8η θέση, όπου ισοβαθμεί με Μπασκόνια και Μπάγερν Μονάχου. Αν και ήταν σε καλή επιθετική βραδιά για 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός έπαιζε το παιχνίδι που βόλευε την ομάδα του Ιτούδη, αποδείχτηκε αναποτελεσματικός στην άμυνα και… ήταν θέμα χρόνου να… πετάξει «λευκή πετσέτα». Η ΤΣΣΚΑ είχε διψήφιους τους Χίγκινς (18π.), Νάντο ντε Κολό (16π.), Χάινς (15π.), Ροντρίγκεθ (15π., 12ασ.) και Κλάιμπερν (14π., 8ρ.) και Χάντερ (10π.), είχε 23 ασίστ από τον Ολυμπιακό πανηγύρισε την 6η σερί νίκη της (19-5). Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ. Ο Βασίλης Σπανούλης στην αγωνιστική επιστροφή του πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, με τον Πρίντεζη να έχει συγκομιδή 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

*** Ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στη διοργάνωση.

*** Ανέβηκε στην 6η θέση του πίνακα των ριμπάουντερ όλων των εποχών στη Euroleague ο Γιώργος Πρίντεζης. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού χρειαζόταν 3 ριμπάουντ για να προσπεράσει τον Τούρκο Κερέμ Γκονλούμ (1189), κάτι που πέτυχε στο πρώτο μέρος φτάνοντας τα 1.190 πριν το ημίχρονο.

*** Στο ΣΕΦ βρέθηκε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ (2001-02) και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (2002-2011) Τζέι Αρ Χόλντεν. Ο Αμερικανός που έχει αγωνιστεί στην εθνική Ρωσίας με προπονητή τον Ντέιβιντ Μπλατ διατελεί διεθνής σκάουτερ των Φιλαδέλφεια Σίξερς.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-70, 81-97

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 4-9, αλλά με τον Ζακ ΛεΝτέι να φτάνει τους 6 πόντους, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 13-11. Ο Ισπανός γκαρντ της ΤΣΣΚΑ, Σέρχι Ροντρίγκεθ, με δύο διαδοχικά τρίποντα, 13-17, έφτασε τους 10 πόντους μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν… οικονομία στα σουτ έξω από τα 6.75 (1/2 έναντι 3/7 της ΤΣΣΚΑ), ήταν εύστοχοι στα δίποντα (8/14) και είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ για να προσπεράσουν εκ νέου, 19-17, με το πρώτο καλάθι του Μπριαντέ Ουέμπερ στο ΣΕΦ(από την άφιξή του είχε παίξει μόνο εκτός με Παναθηναϊκός και Αναντολού Εφές). Οι Κάιλ Χάινς και Ντε Κολό έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 19-21, με τη γραμμή των ψηλών του Ολυμπιακού (Μπόγρης, Πρίντεζης), να διαμορφώνουν το σκορ της 1ης περιόδου, 23-21.

Κλειστό σκορ και ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να τρέξει σε ανοιχτό γήπεδο, να είναι παραγωγικός επιθετικά, αλλά στην άμυνα να «γκρεμίζει» ό,τι έχτιζε. Ο Νάντο ντε Κολό πήρε τη σκυτάλη από τον Ροντρίγκεθ και μαζί με τον Κλάιμπερν ήταν οι δύο μόνοι παίκτες της ΤΣΣΚΑ που είχαν σκοράρει μέχρι το 36-38. Ο Σπανούλης έφτασε τους 13 πόντους με (3/3) τρίποντα σε μία από τις καλύτερες επιθετικές βραδιές του, για το 46-48. Με το πρώτο τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 50-48, 17΄΄ πριν το ημίχρονο, αλλά αντί να πάει με +2 στα αποδυτήρια, δέχτηκε τρίποντο-απάντηση του Κόρεϊ Χίγκινς, στα 2΄΄ και το α΄ μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 50-51.

Με τον Σπανούλη να υποπίπτει σε 2 φάουλ πριν ολοκληρωθούν 2 λεπτά, να φτάνει τα 4 και να δίνει τη θέση του στον Ουέμπερ, ξεκίνησε η 3η περίοδος στο ΣΕΦ. Μετά το 54-58 από νέο τρίποντο του Χίγκινς, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό και με πόντους από τους ψηλούς τους, τους Μιλουτίνοβ, ΛεΝτέι και Πρίντεζη (τρίποντο), προσπέρασαν με 60-58. Όχι μόνο δεν διατήρησε το προβάδισμα, αλλά από δικές του κακές επιλογές, έδωσε το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με +7, 63-70 (Χάινς, Ροντρίγκεθ. Ακολούθησε μία βολή του Παπανικολάου και δίποντο του Χίγκινς για το +8 των Ρώσων, 64-72.

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός… έμεινε από καύσιμα και στην επίθεση. Χωρίς πλάνο στο παρκέ, έφτασε τα 10 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ στον αντίποδα, απάντησε με πολυφωνία και προσπέρασε με +12, 66-78, με τον Τζόελ Μπολομπόι και 70-82 με τον Κάιλ Χάινς. Στα 5:35 πριν το τέλος, ο Ντε Κολό έδωσε τη μέγιστη τιμή έως τότε στην υπέρ της διαφορά, 70-85, έξω από τα 6.75. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά, αν και με 4 φάουλ, με τον Ιτούδη να ρίχνει τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, για να μαρκάρει τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός είχε εγκαταλείψει πλέον και περίμενε το τέλος του αγώνα, 81-97.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Γκαρθία (Ισπανία), Μάκιτς (Σλοβενία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουέμπερ 6, Ουίλιαμς-Γκος 2, Τουπάν 4, Σπανούλης 14 (3), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 5, Βεζένκοβ 5, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 21 (1).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δμήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (2), Μπολομπόι 4, Πίτερς, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 15 (3), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 14 (1), Χίγκινς 18 (2), Χάκετ, Κουρμπάνοβ 2, Χάινς 15, Χάντερ 10.