«Αντίο» τετράδα ο Ολυμπιακός με την 4η σερί ήττα του, στην Πόλη από την Αναντολού Εφές

Όνειρο… απατηλό μένει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ για τον Ολυμπιακό! Χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη και με τους Στρέλνιεκς (14π. με 3/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ (12π., 8ρ.) μόνους διασωθέντες, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 75-65 από την Αναντολού Εφές στο «Σινάν Ερντέμ» της Κωνσταντινούπολης. Εμειναν 3 ήττες πίσω από την 4η Εφές (15-8), ενώ απώλεσαν και τη διαφορά των 7 πόντων με την οποία είχαν επικρατήσει της τουρκικής ομάδας, στο ΣΕΦ, στον πρώτο γύρο. Με 12 νίκες – 11 ήττες, ο Ολυμπιακός κινδυνεύει να αποχαιρετήσει και την 5η θέση, αφού η Μπαρτσελόνα έχει 13-9 με αγώνα λιγότερο, έχει και τη διαφορά με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Τι κι αν υπερείχε στα ριμπάουντ (26 – 34), τι κι να προσπέρασε με +8 στις αρχές της 2ης περιόδου; Ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε διπλάσια λάθη (7 – 14) και πέρα από την προσφορά του Μπριαντέ Ουέμπερ στην 1η περίοδο, είδε τους υπόλοιπους παίκτες του, συμπεριλαμβανομένων των Πρίντεζη, Παπανικολάου, να μένουν σε «χαμηλές πτήσεις». Δεν πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Μπλατ οι Μπόγρης και Μάντζαρης.

Οι Σιμόν (13π.), Μοερμάν (12π., 8ρ.), Ντάνστον (11π.) και Λάρκιν (11π., 8ασ.) χάρισαν μία σπουδαία νίκη στην Εφές, σε μια βραδιά που ο ηγέτης της Βασίλιε Μίτσιτς είχε 0/5 από τη γραμμή του τριπόντου.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65

Με τέσσερα εύστοχα τρίποντα, δύο από τον Κροάτη γκαρντ Κρούνοσλαβ Σιμόν και δύο από τον Γάλλο φόργουορντ Αντριάν Μοερμάν η Αναντολού Εφές χρειάστηκε μόνο λίγα λεπτά για να προηγηθεί με +9, 18-9. Οι Ουέμπερ και Μιλουτίνοβ (από 8 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο) κρατούσαν στην επίθεση όρθιο στο ξεκίνημα τον Ολυμπιακό που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Από τα μισά και μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, όμως ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, κυριάρχησε κατά κράτος στα ριμπάουντ (3 οι Τούρκοι, 12 οι Πειραιώτες), ενώ κράτησε την Εφές στα 3/8 δίποντα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα δικό του σερί 13-0 (Μιλουτλίνοβ, ΛεΝτέι και Παπανικολάου), χάρη στο οποίο ξέφυγε με 18-22 στο 10ο λεπτό.

Αν και ο Ολυμπιακός διεύρυνε σε 17-0 το σερί του από την 1η περίοδο με 4 διαδοχικούς πόντους του Βεζένκοφ, 18-26, επέτρεψε στους Τούρκους να «ροκανίσουν» σταδιακά τη διαφορά, δεχόμενος επιμέρους σκορ 18-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Τη ζημιά έκαναν στην ερυθρόλευκη άμυνα ο Γερμανός σέντερ Τιμπόρ Πλάις και ο Αυστραλός φόργουρντ, Μπροκ Μότουμ. Το 27-34 από τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς έγινε 36-35 μέχρι το ημίχρονο (επιμέρους σκορ της Εφές 9-1), με τους Τούρκους να φτάνουν τα 10 ριμπάουντ και την ομάδα του Πειραιά τα… 10 λάθη! Στην… εξίσωση για τους γηπεδούχους είχε μπει και ο Τζέιμς Αντερσον, και μετά τους 4 σερί δικούς του πόντους, ο Σιμόν ισοφάρισε σε 34-34. Ο Ουίλιαμς-Γκος ευστόχησε σε μία βολή για να διαμορφώσει ο Μοερμάν το σκορ ημιχρόνου (πήρε το ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο του Μίτσιτς, πέτυχε και το καλάθι), αφού ο Ουέμπερ αστόχησε σε προσπάθεια για 3, ο Ντάνστον μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και η Εφές θα ξεκινούσε με βραχεία κεφαλή, στην 3η περίοδο.

Μόνο κυνηγούσε στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός, με την ομάδα του Αταμάν να επιδεικνύει πολυφωνία στην επίθεση και να ξεφεύγει γρήγορα με +10, 47-37, από 2/2 βολές του Λάρκιν. Η είσοδος του Γιάνις Στρέλνιεκς στη θέση του Ουίλιαμς-Γκος άλλαξε και πάλι τα δεδομένα, με τον Λετονό να σημειώνει τους 10 από τους επόμενους 12 πόντους του Ολυμπιακού (με 2 εύστοχα τρίποντα) για το 51-49! Ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων (από Σιμόν και Μίτσιτς), όμως τους επέτρεψε να ξεφύγουν με 56-49, στο 30ο λεπτό.

Πριν καν ολοκληρωθεί το 1ο λεπτό της 4ης περιόδου, Μίτσιτς και Πλάις έδωσαν πρωτοπορεία με +11 στην ομάδα τους, 60-49. Ο Αξέλ Τουπάν μπήκε στο παρκέ, αλλά ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που αφυπνίσθηκε στην επίθεση (σιωπούσε για 3 δεκάλεπτα στο σκοράρισμα) και με διαδοχικούς δικούς του πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο -3, 62-59, με 5 λεπτά να απομένουν μέχρι τη λήξη. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Μπράιαντ Ντάνστον βγήκε δύο φορές νικητής μέσα στη ρακέτα και μαζί με δίποντο του Μόερμαν η Εφές απομακρύνθηκε εκ νέου, 68-59. Και μετά τις δυο βολές του κατώτερου των περιστάσεων Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος εν τη απουσία τη Σπανούλη (68-61), οι Λάρκιν, Ντάνστον και Μοερμάν έκαναν αυτά που έπρεπε, όχι μόνο για να αποτρέψουν νέα αντίδραση του Ολυμπιακού, αλλά για να καλύψουν και το +7 (88-81) με το οποίο είχαν ηττηθεί στο ΣΕΦ, στον 1ο γύρο, και εν τέλει νίκησαν με 75-65 τους «ερυθρόλευκους».

Διαιτητές: Γιαβόρ (Κροατία), Πέρεθ (Ισπανία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά, Μπαλμπέι, Μότουμ 5 (1), Μοερμάν 12 (2), Πλάις 8, Μίτσιτς 10, Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 11, Σιμόν 13 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουέμπερ 8 (1), Ουίλιαμς-Γκος 7, Τουπάν 2, Τίμα, Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 14 (3), Βεζένκοφ 4, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 7 (1), ΛεΝτέι 4