Βαθμολογική ανάσα πήρε η Κύμη στην έδρα της με 92-82 κόντρα στον Πανιώνιο

Σημαντική βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Κύμη, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στον Πανιώνιο, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έφτασε στη νίκη με 92-82, η οποία ήταν η μόλις τρίτη της στην εφετινή Α1 Ανδρών. Στον αντίποδα, οι «κυανέρυθροι» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 3-11 και να παραμένουν χωρίς εκτός έδρας επιτυχία σε 7 δοκιμασίες. Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν, με τους σημερινούς θριαμβευτές όμως να γράφουν το «2 στα 2» επί του Ιστορικού και να έχουν το πάνω χέρι.

Με 11/21 τρίποντα, 24 ασίστ, έναν Ματ Ουίλιαμς να… βγάζει μάτια στο ντεμπούτο του (21π. με 7/10 τρίποντα) και σταθερή αξία τον Σκοτ Σαγκς (26π., 8ρ.), η Κύμη πέτυχε το στόχο της, απέναντι σε έναν αξιόμαχο Πανιώνιο, που είχε σε εξαιρετική μέρα τους Ντέβιον Μπέρι (26π.), Νώντα Παπαντωνίου (20π.. 10ασ.) και Τζόι Ντόρσεϊ (14π., 9ρ.), αλλά δεν άντεξαν απέναντι στην παραγωγικότητα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 48-40, 64-57, 92-82

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στο παρκέ και χωρίς να χάσει διάρκεια στην επίθεση έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (23-27). Ωστόσο, η Κύμη είδε στη δεύτερη περίοδο τον Ουίλιαμς να παίρνει το… όπλο του από τα 6.75 (5τρ.), η άμυνα των γηπεδούχων άρχισε να λειτουργεί περιορίζοντας τον Πανιώνιο σε 13 πόντους και στα μισά του δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 33-27, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Κουτσού στο +8 (48-40).

Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα στην παραγωγικότητα, η Κύμη βρέθηκε στο 27΄ ακόμη και στο +14 (62-48), για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου, που μείωσε στο 30΄ στους 7 πόντους (64-57). Χάρις και Παπαντωνίου μείωσαν δύο φορές στο καλάθι για τον Πανιώνιο στο τελευταίο δεκάλεπτο (66-64 και 69-67), αλλά Σαγκς και Ουάσινγκτον δεν επέτρεψαν την ανατροπή, οδηγώντας την Κύμη στη νίκη με 92-82.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μπήτης, Πιτσίλκας

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 18, Σαγκς 26 (2), Ουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 9, Ουίλιαμς 21 (7), Πουλιανίτης, Στυλιανού, Μαραγκός, Τουντζιαράκης 8, Μητσιμπόνας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (4), Καμαριανός 2, Ντόρσεϊ 14, Μπέρι 26 (4), Χάρις 11 (2), Ελ-Αμίν 3, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 2, Όστιν 4.

19/01/2019 18:32

Πολύτιμη νίκη του Αρη επί του Λαυρίου με 84-70: Απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού