«Εκτέλεσε» από τα 6.75 ο ΠΑΟΚ το Περιστέρι στο Sports Arena και επικράτησε με σκορ 87-73

Σε… δρόμο θετικών αποτελεσμάτων για το 2019 συνεχίζει να βαδίζει ο ΠΑΟΚ. Μετά το καλό ποδαρικό που έκανε στη χρονιά, στη Ρόδο, στο ματς για το πρωτάθλημα απέναντι στον Κολοσσό, και την ευρωπαϊκή νίκη επί της Χάποελ Χολόν, ο «Δικέφαλος» επικράτησε σήμερα, για τη 13η αγωνιστική της Basket League, στο PAOK Sports Arena, του Περιστερίου με 87-73. Ο αντίπαλός του, από την άλλη, υποχρεώθηκε στην τρίτη ήττα του στην Α1 (σ.σ. προηγήθηκαν αυτές από τους Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό). Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του ματς ήταν η ευστοχία των «ασπρόμαυρων» από τα 6.75 στην τρίτη περίοδο. Συνολικά, ο ΠΑΟΚ είχε 16/31 τρίποντα, με το Περιστέρι να έχει 9/27. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φιλ Γκος (24π., με 4/7 τρίποντα, 3 ασ.), Ουίλ Χάτσερ (16π., με 3/3 τρίποντα, 4 ριμπ. 3 ασ), Βαγγέλης Μαργαρίτης (16π., 3 ριμπ., 1 κλ). Ξεχώρισε για το Περιστέρι ο Ράιαν Χάροου (18π., 9 ασ., 1κλ.).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73

Βάζοντας με μεγαλύτερη άνεση την μπάλα στο καλάθι, εκμεταλλευόμενο λάθη του ΠΑΟΚ, αλλά και διαιτητικά σφυρίγματα υπέρ του, το Περιστέρι είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Προηγήθηκε στο 6′ με 6 πόντους (8-14), με βασικούς εκτελεστές τους Γκρέι, Ντάνιελ. Διαφορά που στο 13′, με τους Μπέντιλ, Κάλαχαν να μπαίνουν στην επιθετική… εξίσωση, «ανέβηκε» στο +12 (21-33).

Ο «Δικέφαλος» αντέδρασε συμμαζεύοντας την κατάσταση αμυντικά και έχοντας τον Χάτσερ βασικό μοχλό του στην επίθεση. Στοιχεία που του επέτρεψαν να «τρέξει» επιμέρους σκορ 11-1 και να πλησιάσει στον πόντο (17′ 33-34). Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με τους Σίρκο, Βασιλόπουλο, Χάροου και έφυγαν στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, με «αέρα» 7 πόντων (35-42).

Εκτελώντας από τα 6.75 στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε ολοκληρωτικά το εις βάρος του σκηνικό. Με διαδοχικά τρίποντα από τους Γκος, Μαργαρίτη μείωσε, αρχικά, στον πόντο (21′ 41-42). Αναλαμβάνοντας…. δράση, στην πορεία, με τον ίδιο τρόπο, και ο Χάτσερ, ο «Δικέφαλος» έγινε… αφεντικό στο παρκέ με +4 (28′ 57-53). Απόσταση που πήγε στο +9 (63-54), λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο και στο +14 (74-60), στο 31′.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τη διαφορά στο ίδιο επίπεδο στο 36′ (79-65). Το Περιστέρι έκανε προσπάθεια, χωρίς επιτυχία, να «γυρίσει» στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με +16 στα 44΄΄ για το τέλος (87-71).

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Μαλαμάς

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 12 (4), Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Κόνιαρης 9 (3), Αθηναίου, Τέπιτς, Μαργαρίτης 16 (2), Ζάρας, Χάτσερ 16 (3), Γκάρετ 10, Γκος 24 (4)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 2, Μουράτος 9, Αγραβάνης 5 (1), Φιλιππάκος Ντάνιελ 9 , Βασιλόπουλος 5 (1), Κάλαχαν 7 (1), Σίρκο 3, Γκρέι 6 (2), Μπέντιλ 9 (1), Χάροου 18 (3)

12/01/2019 19:47