Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Παναθηναϊκός, αλλά τελικά επικράτησε του Άρη με 85-65

Μία διαφαινόμενη δυνατή προπόνηση, ενόψει του κρίσιμου ματς της Euroleague με την Αναντολού Εφές, εξελίχθηκε σε θρίλερ για τον Παναθηναϊκό, το οποίο ευτυχώς για τους «πράσινους» είχε happy end. Το «τριφύλλι» επικράτησε με 85-65 του Άρη στο ΟΑΚΑ, για την 15η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, κρατώντας το αήττητο του στο φετινό πρωτάθλημα (14-0, χρωστάει το ματς της 7ης αγωνιστικής με τον Κολοσσό Ρόδου) και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στη 10η απώλεια τους.

Το «τριφύλλι» απώλεσε μία διαφορά +20 πόντων (45-25 στο 17΄), δίνοντας δικαιώματα στον Άρη, ο οποίος επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς στην τρίτη περίοδο, αλλά τελικά παραδόθηκε όταν βρήκε ο Παναθηναϊκός ρυθμό από τα 6.75 (τρία «κολλητά» τρίποντα από το 35΄ έως το 37΄ διαμόρφωσαν το μη αναστρέψιμο 83-65).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ πολύτιμος ήταν ο Άντριαν Πέιν στο ντεμπούτο του στην Α1 Ανδρών (11π., 4ρ.). Από τον Άρη, που είδε στο 27΄ τον Διαμαντή Σλαφτσάκη να τίθεται νοκ άουτ με τραυματισμό (σ.σ. διάστρεμμα στον δεξιό αστράγαλο), ξεχώρισε ο Ραμόν Χάρις με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 51-34, 60-59, 85-65

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο το έκλεισε με νταμπλ σκορ (24-12), ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παρκέ και δεν κοίταξε πίσω… Με απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (20 έναντι 8), 12 ασίστ (σ.σ. οι 8 του Καλάθη) και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (16/22διπ., 4/8τρ.) μέχρι το ημίχρονο, οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-13, ξεφεύγοντας στο 17΄ με +20 (45-25), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας (51-34). Πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, ο Νικ Καλάθης από την περιφέρεια (8π., 2/2τρ.) και οι Άντριαν Πέιν (8π.), Ντίνος Μήτογλου (7π.) στη γραμμή ψηλών.

Ωστόσο, με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου, η εικόνα του ματς άλλαξε… Ο Άρης έσφιξε την άμυνα του, υποχρεώνοντας σε διαδοχικά λάθη τον Παναθηναϊκό, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 (4/5 τρίποντα μέχρι το 25΄) και με επιμέρους σκορ 5-17, το οποίο ολοκληρώθηκε με… γκολ-φάουλ του Μποχωρίδη, μάζεψαν τη διαφορά στο -5 (56-51 στο 25΄). Με τον τελευταίο μάλιστα να συνεχίζει να… ταΐζει με ασίστ τους συμπαίκτες του, ο Άρης παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, κλείνοντας την περίοδο στο -1 (60-59), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που τα είχε και με την αστοχία του.

Ένα σερί 6-0 του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έδειξε να «καθαρίζει» το ματς (66-59 στο 32΄), αλλά ο Τολιόπουλος βρήκε το ανοιχτό σουτ, για το 70-65 στο 34΄. Ωστόσο, τρία «κολλητά» τρίποντα (σ.σ. Παπαπέτρου, Κιλπάτρικ, Καλάθης) έφεραν τον Παναθηναϊκό και πάλι σε απόσταση ασφαλείας, ξεφεύγοντας με 83-65 στο 37΄, μπαίνοντας παράλληλα σε τροχιά νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξενικάκης, Παντελίδης, Σκούτας

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 7 (1), Καλάθης 18 (4), Τόμας 8, Κιλπάτρικ 9 (2), Πέιν 11 (1), Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12, Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 5

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 8 (1), ΜακΓκι 7, Τζόουνς 5 (1), Χάρις 11 (3), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 9 (3), Χρηστίδης 4, Νταλό 9 (1), Κάιζερ 8, Αγγέλου

28/01/2019 21:03