Βόλεϊ: Αγώνες ντέρμπι με σασπένς στους ομίλους του ΟΠΑΠ U18 ανδρών-γυναικών στην Κύπρο

Aγώνες ντέρμπι, μπόλικο σασπένς και θέαμα πρόσφεραν οι αγώνες της 7ης αγωνιστικής των δυο Ομίλων του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ U18 Ανδρών που έγιναν χθες, σύμφωνα με την ΚΟΠΕ.

Α’ Όμιλος

Στον Ά Όμιλο – «φωτιά» έγινε μεγάλο παιχνίδι στην αίθουσα «Σωτήρης Μέσσιος» του Λυκείου Λατσιών όπου ο Εθνικός Λατσιών επιβλήθηκε του Φοίνικα με 3-2. Πλέον η απόσταση των δυο είναι μόλις ένας πόντος (17 ο Φοίνικας, 16 ο Εθνικός). Η νίκη της ομάδας των Λατσιών ήλθε με ανατροπή αφού γύρισε από το 0-2. Ο Φοίνικας κέρδισε τα δυο πρώτα σετ (25-14 και 25-13), αλλά ο Εθνικός αντέδρασε και αφού ισοφάρισε 2-2 (25-19, 25-15) κέρδισε τον σπουδαίο αγώνα στο τάι – μπρέικ 15-12 και εξασφάλισε το δίποντο. Στον άλλο αγώνα του Ομίλου η Ανόρθωση παρά την πίεση της Αναγέννησης κέρδισε με 3-0 στη Σάλα της Δερύνειας και παραμένει στην κορυφή με 17 βαθμούς (18-25, 23-25, 20-25). Εξάλλου, η Ε.Ν.Π. πήρε άνευ αγώνα τη νίκη 3-0 με το ΑΠΟΕΛ.

Β’ Όμιλος

Στον Β’ Όμιλο ο «Korantina Ηomes» Παφιακός συνέχισε την εκπληκτική του πορεία κερδίζοντας στο παφιακό ντέρμπι που έγινε στην αίθουσα του Γυμνασίου Αγ. Θεοδώρου τον Α.Ο. Διόνυσο με 3-0 (25-05, 25-10, 25-08). Η δεύτερη Νέα Σαλαμίνα που ακολουθεί στη δεύτερη θέση πέρασε δύσκολες στιγμές στο Φρέναρος αλλά πήρε μεγάλη νίκη επί της Ολυμπιάς με 3-1 σετ (07-25, 21-25, 26-24,15-25). Εξάλλου, στη Σάλα Νεάπολη – Επιστροφή η Ολυμπιάδα Ν. κατέβαλε την Ομόνοια με 3-1 (25-15, 23-25, 25-15, 25-07).

U18 Γυναικών: Μεγάλες νίκες Ανόρθωσης και Λέοντα

Δυο μεγάλοι αγώνες έγιναν το Σάββατο 08 Δεκεμβρίου 2018 στην 6η αγωνιστική των τεσσάρων Ομίλων του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ U18 Γυναικών. Για τον Β’ Ομιλο η Ανόρθωση επιβλήθηκε στη Λάρνακα της Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-2. Επίσης, για τον Γ’ ‘Όμιλο ο Λέοντας Λειβαδιών κέρδισε την Αναγέννηση Δ. με 3-2. Αναλυτικά η δράση της 6ης αγωνιστικής:

Α’ Όμιλος

Στον Α’ Όμιλο τα κορίτσια του Εθνικού Λατσιών κέρδισε στην αίθουσα του Γυμνασίου Λατσιών τον Φοίνικα Πύλας με 3-1 και προηγείται με 14 βαθμούς. Στο πρώτο σετ οι Νεανίδες του Γιώργου Γεωργίου ήταν εκπληκτικές κερδίζοντας 25-01. Στη συνέχεια, ο Φοίνικας βελτιώθηκε πολύ ισοφάρισε κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-22. Στη συνέχεια ο Εθνικός ανέβηκε κερδίζοντας με 25-16 και 25-13 τα δυο άλλα σετ και τον αγώνα με 3-1. Την επόμενη εβδομάδα ο Όμιλος περιλαμβάνει το μεγάλο ντέρμπι Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου στη Λεμεσό.

Β Όμιλος

Σπουδαίο παιχνίδι αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων που θύμισε αγώνα Γυναικών και όχι Νεανίδων έγινε στην Τεχνική Σχολή Λάρνακας όπου η Ανόρθωση κέρδισε την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-2 σετ. Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν με 2-0 αλλά δεν πήραν το ζητούμενο. Οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν τα δυο πρώτα σετ 25-21 και 26-24 σε σετ γκραν – γκινιόλ. Η «Μεγάλη Κυρία» όμως αντέδρασε κερδίζοντας εύκολα τα άλλα δυο σετ 25-16 και 25-07. Στην «ρουλέτα» του τάι – μπρέικ η Ανόρθωση ήταν ψύχραιμη κερδίζοντας με 15-13 και τον αγώνα με 3-2 σετ. Στο πρόγραμμα υπήρχε το παιχνίδι Άρη Πιολεμίου – Ομόνοιας με τις «πράσινες» της Λευκωσίας να εξασφαλίζουν το τρίποντο άνευ αγώνα.

Γ’ Όμιλος

Σε ένα αγώνα που τα είχε όλα ο Λέοντας Λειβαδιών κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας στο Λύκειο Λειβαδιών με 3-2 και βρίσκεται μια ανάσα από την 3η θέση του Γ’ Ομίλου. Οι «ασπρόμαυρες» αντιδρούσαν αφού οι «πράσινες» προηγήθηκαν 0-1 και 1-2. Το πρώτο σετ κατέληξε στην ομάδα της Δερύνειας (13-25) για να ισοφαρίσει ο Λέοντας στο δεύτερο (25-23). Νέο προβάδισμα για την Αναγέννηση στο τέταρτο σετ (17-25) και 1-2. Οι Λειβαδειώτισσες όμως δεν τα παράτησαν κερδίζοντας το τέταρτο σετ (25-14) ισοφαρίζοντας 2-2. Στο τάι – μπρέικ οι κοπέλες του Λέοντα κέρδισαν 15-10 και τον αγώνα με 3-2 σετ. Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου ο πρωτοπόρος «Korantina Homes» Παφιακός κέρδισε εύκολα στο Γυμνάσιο Ιδαλίου τον Πανιδαλιακό με 3-0 και είναι πρώτος και αήττητος (02 -25, 11-25, 15-25).

1. Korantina Homes Παφιακός (σε πέντε αγώνες) 15
2. Αχιλλέας Κ. (σε πέντε αγώνες) 12
3. Λέοντας 08
5. Πανιδαλιακός 00

Δ’ Όμιλος

Την κυριαρχία στον Δ’ Όμιλο συνέχισε η Ανόρθωση Πετόσφαιρα. Οι κοπέλες της Μιροσλάβα Γκρίμπαν υποδέχθηκαν στο «Θεμιστόκλειο» την Robo Markets ΑΕΛ με 3-0 και πέτυχαν την 6η νίκη σε έξι αγώνες. Οι «κυανόλευκες» όσο προχωρούσε ο αγώνας ανέβαζαν στροφές αφού πήραν τα σετ με 25-18, 25-10, 25-06. Στον άλλο αγώνα του Ομίλου η Invisalign ΑΕ Καραβά κέρδισε στο Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς τον Ροτσίδη Μάμμαρι με 3-0. Ο Ροτσίδης απείλησε ιδιαίτερα στο τρίτο σετ που όμως κέρδισαν οι «ροζ» με δυσκολία 26-24 στους έξτρα πόντους. Τα άλλα δυο σετ η προσφυγική ομάδα τα κέρδισε με 25-10.