O Παναθηναϊκός αποσυντόνισε τη ρωσική “αρκούδα”: Τεράστια νίκη ενάντια στην ΤΣΣΚΑ

Η στατικότητα και η ηττοπάθεια που χαρακτήριζε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, αποτέλεσαν άγνωστες λέξεις για τους «πράσινους» στο αποψινό ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο, απέναντι στην ισχυρή ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το «τριφύλλι» επικράτησε με 96-84 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στο ΟΑΚΑ, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, κλείνοντας με νίκη το 2018, βελτιώνοντας σε 7-8 το ρεκόρ του και στοχεύοντας πλέον σε ένα ιδανικό… ποδαρικό στο ΣΕΦ, απέναντι στον Ολυμπιακό (4/1), προκειμένου να πετύχει το restart. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι υπέστησαν την τέταρτη ήττα τους (σ.σ. όλες εκτός έδρας), παραμένοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Πίεση σε όλο το παρκέ, ακόρεστη ενέργεια και «ρεσιτάλ» παραγωγικότητας, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο (σ.σ. 36π.), οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην επιτυχία και τον Ρικ Πιτίνο σε ένα ονειρικό ντεμπούτο, που έφερε τη… σφραγίδα του, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, συμπληρώνοντας το κομμάτι που έλειπε στο «πράσινο» παζλ, προσφέροντας 17 πόντους! Ισοφάρισε δηλαδή το ρεκόρ του στη διοργάνωση από τον αγώνα του Ολυμπιακού απέναντι στην Αναντολού Εφές από τις 23 Μαρτίου 2018. Ο Στεφάν Λάσμε αγωνίστηκε σαν… έφηβος αγγίζοντας το νταμπλ νταμπλ (13π., 9ρ.), ενώ ο Τζέιμς Γκιστ πρόσθεσε άλλους 11 πόντους. Το χειροκρότημα πάντως το κέρδισε ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους και 10 ασίστ, παίρνοντας ανάσες από τον εξαιρετικό Λούκας Λεκαβίτσιους (11π.).

Από την ΤΣΣΚΑ, ξεχώρισε ο Ουίλ Κλάιμπερν με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παρκέ, εστίασε τις επιθέσεις του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και αξιοποιώντας Λάσμε, Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο, προηγήθηκε στο 4΄ με νταμπλ σκορ (10-5). Ωστόσο, η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήταν άμεση… Με τον Χάκετ να παίζει δυνατή άμυνα στο όριο του φάουλ πάνω στον Καλάθη, απενεργοποιώντας την δημιουργία του ομογενούς γκαρντ, τον Κλάιμπερν να δείχνει ασταμάτητος στην επίθεση και εξαιρετικό passing game, οι Ρώσοι απάντησαν με σερί 0-6 για το προσπέρασμα στο 5΄ (10-11), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκαν στο +7 (17-24), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το σκορ 19-26.

Από τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την πίεση σε όλο το παρκέ και με επιμέρους σκορ 11-4 ισοφάρισε στο 13΄ σε 30-30. Όταν μάλιστα οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 (Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Καλάθης, Τόμας), αξιοποιώντας παράλληλα όλους τους αιφνιδιασμούς και τα ριμπάουντ, ήρθε και η διαφορά για το «τριφύλλι», το οποίο στα 33΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (53-42). Χωρίς να χάσουν τη διάρκεια τους, οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το υπέρ τους 55-44.

Με την άμυνα να κάνει δύσκολη τη ζωή της ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός έμεινε σε απόσταση μέχρι το 25΄ (63-53). Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, εξαργυρώνοντας βολές και ριμπάουντ (σερί 0-5, 63-58 στο 26΄), αλλά Καλάθης από τα 6.75 και Παπαπέτρου βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να αντέξει στην αντεπίθεση (68-58 στο 27΄). Όταν μάλιστα μπήκε στην εξίσωση και ο Μήτογλου, το +11 επανήλθε (71-60), για να κλείσουν την περίοδο οι «πράσινοι» στο +10 (72-62).

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 0-8 μείωσε σε απόσταση αναπνοής (72-70 στο 32΄). Ωστόσο, ο Καλάθης έδωσε ανάσα από τα 6.75 (76-70 στο 34΄), ο Μήτογλου βρήκε τους αιφνιδιασμούς (78-70), ο Τόμας πήρε πολύτιμο… γκολ-φάουλ (83-72), για να δώσει τέλος στα όνειρα ανατροπής των Ρώσων ο Λάσμε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (+13, 85-72 στο 36΄). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να κόβει άνετο το νήμα του τερματισμού με 96-84.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Μπολτάουζερ, Λάτισεφς

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 13, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 2, Γκιστ 11, Λεκαβίτσιους 11 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (3), Αντετοκούνμπο 6 (1), Μήτογλου 9 (1)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (2), Μπολομπόι, Πέτερς 6 (2), Ροντρίγκεθ 2, Κλάιμπερν 24 (2), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 5 (1), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 5, Χάντερ 11