Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Βαρκελώνη, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα

Σε μία ακόμη double double βραδιά του Νίκολα Μιλουτίνοβ (18π., 14ρ., 8 κερδισμένα φάουλ), ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι χρειαζόταν αμυντικά για να αποδράσει νικητής, 60-69, από το «Παλάου Μπλαουγκράνα» και να πλησιάσει την τετράδα. Ο Σέρβος σέντερ έκανε ρεκόρ καριέρας όχι μόνο στα ριμπάουντ (12 ήταν η κορυφαία απόδοσή του), αλλά και στην αξιολόγηση, έχοντας 36 βαθμούς στο index (από τους 33 κόντρα στην Μπασκόνια στις 17/10).

Αν και επιθετικά δεν ήταν στην καλύτερη μέρα του, ο Ολυμπιακός καθήλωσε τους Καταλανούς χάρη στην υπεροχή του στα ριμπάουντ (25-37). Σπανούλης (14π., 4/9 τρίποντα) και Ουίλιαμς-Γκος (10π., 2/3 τρίποντα) έδιναν χαριστικές βολές από την περιφέρεια στην ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, κάθε φορά που προσπάθησε να αντιδράσει. Αυτή ήταν μία ακόμη μεγάλη νίκη εκτός έδρας φέτος, μετά από αυτές επί των Μπασκόνια, Κίμκι και Μπάγερν Μονάχου. Αποχώρησε στα μέσα της 3ης περιόδου με πόνους στη μέση ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά «έσφιξε τα δόντια» και επέστρεψε στο 36ο λεπτό.

Μετά τη 2η διαδοχική νίκη του και 8η σε 13 αγωνιστικές στη Euroleague, o Ολυμπιακός υποδέχεται την Γκραν Κανάρια, στο ΣΕΦ, την Πέμπτη (20/12, 21:00). Τα 15 λάθη είναι ο στατιστικός τομέας, ο οποίος προβληματίζει τον Μπλατ ενόψει της 14ης αγωνιστικής.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική ήττα της ισπανικής ομάδας που πλέον έχει ρεκόρ νικών ηττών 6-7. Κλαβέρ (13π.) και Οριόλα (10π.) προσπάθησαν να προβάλουν αντίσταση από πλευράς Μπάρτσα. Στο μηδέν έμεινε ο Κρις Σίνγκλετον σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ 2 πόντους είχε ο Αντε Τόμιτς σε 13 λεπτά. Αποδοκίμασαν τους παίκτες του Πέσιτς οι φίλαθλοι των γηπεδούχων με τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-32, 48-55, 60-69

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 8-7 με δύο τρίποντα του Κλαβέρ που δημιούργησε ρήγματα στην άμυνα των «ερυθρόλευκων», αλλά θα ήταν και η τελευταία φορά που διατηρούσε το προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο. Ο Μπλατ έριξε τους Στρέλνιεκς και Τουπάν στο «1» και στο «2» αντίστοιχα, αντί των Ουίλιαμς-Γκος, Σπανούλη που είχαν ξεκινήσει βασικοί. Λίγο αργότερα ο Ουίλιαμς-Γκος επέστρεψε στη θέση του Παπανικολάου. Με κοντό σχήμα ο Ολυμπιακός και με τον Μιλουτίνοβ να «κατεβάζει» τα επιθετικά ριμπάουντ και να σκοράρει, η ομάδα του Πειραιά ολοκλήρωσε στο +3 την 1η περίοδο, 14-17, χάρη σε τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς. Οι δύο ομάδες ήταν προσηλωμένες στην άμυνα και στη 2η περίοδο, ενώ είχαν αμφότερες χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (8/23 η Μπάρτσα και 8/21 ο Ολυμπιακός στο α΄ μέρος). Οι Καταλανοί προσπέρασαν 18-17 και 23-22 με λύσεις από Σεραφάν, Κούριτς, Χανγκά και Οριόλα. ΛεΝτέι και Μιλουτίνοβ, όμως με την υπεροχή τους στη ρακέτα διατηρούσαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής, 26-25 από τρίποντο του Κέβιν Πάνγκος. Το τρίποντο του Παπανικολάου έβαλε σε θέση ισχύος την ομάδα του Πειραιά, 26-28, που πήγε στο +2 στα αποδυτήρια, 30-32 (15 – 21 τα ριμπάουντ και 4 – 7 τα λάθη στο πρώτο 20αλεπτο).

Ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, με τρίποντα των Σπανούλη, Παπανικολάου και 5 σερί πόντους του Μιλουτίνοβ, είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους σκορ 3-11 για τον Ολυμπιακό, 33-43! Οι παίκτες του Μπλατ ξέφυγαν και με +12, 35-47, χάρη σε 2/2 βολές του ΛεΝτέι, αλλά σε λιγότερο από ένα λεπτό οι Χανγκά και Ερτέλ μείωσαν στους 8, 41-49. Ο Βασίλης Σπανούλης «μίλησε» ξανά ευστοχώντας έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Μπόγρης είχε περάσει στο «5» για να δώσει ανάσες στον Μιλουτίνοβ, τα πήγαινε πολύ καλά (41-54 με δικό του δίποντο) και ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο παρά τις προσπάθειες της Μπαρτσελόνα να επιστρέψει. Ο Μπόγρης έκανε και το 44-55 (είχε προηγηθεί τρίποντο του Κούριτς) και ο Μιλουτίνοβ επέστρεψε, με τον ΛεΝτέι στο «4». Ερτέλ και Οριόλα, όμως βρήκαν τρόπο να σκοράρουν για το -7 των γηπεδούχων, 48-55, στο 30ο λεπτό.

Το τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος με το που ξεκίνησε η 4η περίοδος επανέφερε την τιμή της διαφοράς σε διψήφιο νούμερο, 48-58. Οι παίκτες του Πέσιτς σταματούσαν με φάουλ τον «πύργο» του Ολυμπιακού, Νίκολα Μιλουτίνοβ, κι εκείνος ευστοχώντας από τη γραμμή των βολών οδηγούσε σταθερά τους «ερυθρόλευκους» προς τη νίκη. Ο Οριόλα κρατούσε μόνος του τους γηπεδούχους, αλλά ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ποτέ μέχρι το τέλος του αγώνα, 60-69 (τελικό σκορ).

Διαιτητές: Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Όλεγκς Λάτισεβς (Λετονία), Γκίτις Βίλιους (Λιθουανία)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Σεραφέν 2, Πάνγκος 3 (1), Σίνγκλετον, Χάνγκα 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ερτέλ 8, Πούστοβι 4, Οριόλα 10, Κούριτς 7 (1), Κλαβέρ 13 (3), Τόμιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 10 (2), Τουπάν, Σπανούλης 14 (4), Τίμα 2, Μιλουτίνοβ 18, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 5, ΛεΝτέι 10

18/12/2018 23:37