Η ΑΕΚ δε συνάντησε καμία δυσκολία με το Λαύριο, στο ΟΑΚΑ: Επιβλήθηκε με σκορ 83-64

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα της σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ δε συνάντησε δυσκολία, απέναντι στο Λαύριο, στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 83-64 των φιλοξενούμενων, αυξάνοντας σε 7-2 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας το Λαύριο στην έκτη απώλεια του και τέταρτη εκτός έδρας.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών, που πανηγύρισαν την ένατη διαδοχική επιτυχία σε Ελλάδα και Ευρώπη, οι Χάντερ (14π., 8ρ.) και Σάκοτα (14π.), ενώ τους ακολούθησαν σε απόδοση οι Ράταν Μέις (12π.) και Τσαλμπούρης (10π.). Από το Λαύριο, που υπέστη την τρίτη διαδοχική απώλεια, ξεχώρισε ο Μιλόσεβιτς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου την βρήκε στο +1 (15-16). Ωστόσο, ένα ξέσπασμα της Ένωσης, με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν, βοήθησε τους γηπεδούχους να τρέξουν από το εις βάρος τους 19-21 στο 12΄ σερί 11-0, να προηγηθούν με 30-21 στο 14΄ και να μην απειληθούν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Το Λαύριο προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας σε 39-36 στο 22΄, αλλά μέχρι εκεί… Με τον Τσαλμπούρη να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, η ΑΕΚ πάτησε γκάζι στην επίθεση ξεφεύγοντας με +10 (48-38 στο 26΄) και κλείνοντας την τρίτη περίοδο με διαφορά ασφαλείας (+20, 64-44). Με την Ένωση να έχει βρει ρυθμό, το Λαύριο περιορίστηκε σε ρόλο θεατή στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέφτοντας με το βαρύ 83-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Καλδίρης-Ζαχαρής

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ματσιούλις 4, Χάντερ 14, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος 7 (1), Ράταν Μέις 12 (1), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14 (2), Λαρεντζάκης 6, Τσαλμπούρης 10, Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6, Λαμπ 7 (1), Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7 (1), Λεγκικας 2, Μέλσον 9 (1), Οντιασε 9.

15/12/2018 18:41