Συνεχίζει την αήττητη πορεία του το Περιστέρι: Σε ένα δεκάλεπτο τελείωσε τον Ήφαιστο με 89-81

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, ήταν αρκετό για το Περιστέρι, προκειμένου να μπει σε τροχιά νίκης και να διευρύνει σε 5-0 το αήττητ;o του στην Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 89-81 του Ηφαίστου Λήμνου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 5η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους νησιώτες στην τρίτη τους απώλεια (και οι τρεις ήττες είναι εκτός έδρας).

Κορυφαίος των νικητών ο Χάροου με 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από τον Ήφαιστο ξεχώρισαν οι Σμιθ (20π.), Γκότσερ (18π.) και Έβανς (17π., 12ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81

Η άμυνα του Περιστερίου κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη αξιοποίησε όλους τους αιφνιδιασμούς και στο 8΄ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +17 (26-9), για κλείσουν την περίοδο με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 28-11. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τον Φρεϊμάνις να δίνει λύσεις από τα 6.75 έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 3-12 για το -8 (31-23) στο 14΄. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στις επιθετικές ορέξεις των Χάροου και Γκρέι εκτοξεύοντας τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+21, 52-31).

Το Περιστέρι ανέβασε τη διαφορά στο +25 (57-32) με το καλημέρα της τρίτης περιόδου, η άμυνα κράτησε για μεγάλο διάστημα τη διαφορά των +20 πόντων και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 71-54. Ωστόσο, η… έκρηξη του Γκότσερ στην επίθεση δημιούργησε αναστάτωση στην τέταρτη περίοδο στους γηπεδούχους, με τον Ήφαιστο να μειώνει σε -12 στο 35΄ (79-67) και τρία λεπτά αργότερα στο -6 (81-75), στο 38’. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν είχαν το χρόνο με το μέρος τους, με το Περιστέρι να βγάζει μία δύο καλές άμυνες και να μην απειλείται μέχρι το τελικό 89-81.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14, Χάροου 18 (1), Γκρέι 15 (4), Σίρκο 11, Ντάνιελ 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 5, Αγραβάνης, Μπεντίλ 10.

ΉΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος, Γκότσερ 18 (3), Έβανς 17, Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 5 (1), Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας, Σμιθ 20 (4), Φρεϊμάνις 5 (1).

11/11/2018 18:31

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League ο Ατρόμητος που λύγισε την ΑΕΚ με 2-0 στο ΟΑΚΑ