Ο Παναθηναϊκός έκανε το «δύο στα δύο» επί του Ολυμπιακού και τον εκθρόνισε από την κορυφή

Σε ένα ντέρμπι που ανέδειξε μη αναμενόμενους πρωταγωνιστές (Παππάς 24 πόντους, ΛεΝτέι 20 πόντους), ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στις… λεπτομέρειες, γράφοντας το «δύο στα δύο» επί του Ολυμπιακού στις εφετινές τους αναμετρήσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη και «εκθρονίζοντας» τους Πειραιώτες από την κορυφή. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 79-70, για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, παίρνοντας προβάδισμα για το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ και απολαμβάνοντας πλέον μόνο με το Περιστέρι τη… θέα από το «ρετιρέ» της κατάταξης.

Ο Έλληνας γκαρντ του Παναθηναϊκού ήρθε από τον πάγκο στο δεύτερο δεκάλεπτο για να «σπάσει» την… κακοδαιμονία των «πράσινων» από τα 6.75 (είχαν 0/10 τρίποντα μέχρι το 15΄) και φέρνοντας αναστάτωση στην άμυνα του Ολυμπιακού οδήγησε την επίθεση του «τριφυλλιού» μέχρι τον θρίαμβο, ολοκληρώνοντας με 24 πόντους (4/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κανένα λάθος!

Στην κακή βραδιά του Καλάθη (7π., 7ασ.), ΝτεΣόν Τόμας και Κιθ Λάνγκφορντ ακολούθησαν τον Παππά στη λίστα των διψήφιων με 10 και 11 πόντους, αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, ο ΛεΝτέι… αποκάλυψε την ευστοχία του από τα 6.75 (3/3 τρίποντα) και με 20 πόντους προσπάθησε να ηγηθεί την ανατροπής, υπολογίζοντας όμως χωρίς τα λάθη των «ερυθρόλευκων» (12) σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης… Μεστή εμφάνιση από Πρίντεζη (11π., 9ρ.) και Τίμα (10π.), τη στιγμή που ο Σπανούλης (9π., 7ασ.) δεν κατάφερε να «μιλήσει» όταν έπρεπε…

Η αγωνιστική εικόνα, πάντως, των δύο ομάδων, πέραν του πάθους που επέδειξαν για τη νίκη, δεν… αποζημείωσε τους θεατές, οι οποίοι έβλεπαν τους «αιώνιους» να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας, καθώς ο Παναθηναϊκός τελείωσε τον αγώνα με 7/26 τρίποντα, 10/22 βολές, ενώ ο Ολυμπιακός με 8/22 τρίποντα, 16/27 βολές, έχοντας όμως χειρότερο ποσοστό στα δίποντα (15/37 έναντι 24/42 των γηπεδούχων).

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

Υποτονικό το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό των 0/7 τριπόντων να μένει στο παιχνίδι από τα σουτ του Λάνγκφορντ από μέση απόσταση και τον Ολυμπιακό των 4 λαθών να «πληρώνει» τις προβληματικές επιθέσεις. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο «εύθραυστο» +1 (15-14), για να ακολουθήσει ένα μίνι ξέσπασμα του Ολυμπιακού.

Με τον ΛεΝτέι να φανερώνει τις ικανότητες του από τα… 6.75 και να ευστοχεί στο δεύτερο του τρίποντο στον αγώνα και τον Τίμα να παίρνει τη σκυτάλη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν, εν τη απουσία του Καλάθη από το παρκέ, στο 15΄ με +6 (20-26), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη…

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» στα λάθη των φιλοξενούμενων (8 μέχρι το ημίχρονο) και με τον Παππά να μπαίνει «ζεστός», ευστοχώντας στο πρώτο τρίποντο του «τριφυλλιού» μετά από 11 προσπάθειες, ήρθε η ανατροπή… Ο Έλληνας γκαρντ έδωσε ώθηση με 6 διαδοχικούς πόντους, και σημειώνοντας τους 9 από τους 12 πόντους του Παναθηναϊκού στο επιμέρους σκορ 12-1 των γηπεδούχων, οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπέρασαν με 32-27 στο 19΄, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (32-29). Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του Παναθηναϊκού (2/12 τρίποντα, και τα δύο από τον Παππά, 6/12 βολές), οι δύο τεχνικές ποινές στον Ολυμπιακό (σε Μιλουτίνοβ και Μπλατ) και τα τρία φάουλ που συμπλήρωσε ο Λάσμε στο 16΄.

Με τον Ολυμπιακό να τροφοδοτεί και πάλι στη ρακέτα τον Μιλουτίνοβ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 34-34, αλλά το παιχνίδι τους δεν είχε διάρκεια. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό από τα 6.75 (2 τρίποντα από Παπαπέτρου, Λάνγκφορντ) και με σερί 10-0 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (44-34). Ο ΛεΝτέι με έξι διαδοχικούς πόντους του (1 τρίποντο) έβγαλε αντίδραση για τον Ολυμπιακό, Τίμα και Σπανούλης ακολούθησαν και στο 29΄ οι Πειραιώτες μείωσαν σε 51-50. Ωστόσο, η αστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (55-51).

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 33΄ σε 58-57, με τον Τίμα να αξιοποιεί από τα 6.75 την ασίστ του Σπανούλη, αλλά μέχρι εκεί… Λάθη και αστοχία δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει, τη στιγμή που ο Παππάς είχε τις λύσεις στην επίθεση και σε συνεργασία με τον Τόμας διαμόρφωσαν στο 37΄ το 72-63, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε τροχιά νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π.-Κορομηλάς-Πουρσανίδης Γ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάσμε 4, Τόμας 10, Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9, Παππάς 24 (4), Βουγιούκας 2, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Πρίντεζης 11 (3/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Σπανούλης 9 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 1, Ουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 20 (3)

18/11/2018 19:53