Η υπερηχητική ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Λιετκαμπέλις, στο ΟΑΚΑ

Κόβοντας πρώτη το νήμα του τερματισμού και βελτιώνοντας σε 5-1 το ρεκόρ της στον Γ΄ όμιλο, η υπερηχητική ΑΕΚ του τέταρτου δεκαλέπτου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Λιετκαμπέλις. Η Ένωση επικράτησε με 65-59 των Λιθουανών στο ΟΑΚΑ, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, υποχρεώνοντάς τους στην τέταρτη απώλεια.

O «συνήθης-ύποπτος» της ΑΕΚ, Βινς Χάντερ, ήταν απολαυστικός στον… επίλογο του αγώνα, σημειώνοντας τους 12 από τους 18 πόντους της Ένωσης στο τέταρτο δεκάλεπτο και δίνοντας παράλληλα αμυντικό ρεσιτάλ. Η λήξη της αναμέτρησης, μάλιστα, τον βρήκε με απολογισμό 28 πόντους, 9 ριμπαάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ, με τον Μωραΐτη να διακρίνεται στα αμυντικά του καθήκοντα και να εξουδετερώνει τον Μάβρα, έτρεξε στην τελευταία περίοδο το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-8, νικώντας την Λιετκαμπέλις, αλλά και τις «κιτρινόμαυρες» απουσίες της (Ρατάν-Μέις, Σάκοτα, Ξανθόπουλος, Καββαδάς). Καταλυτικός και ο Λαρεντζάκης με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ, ξεφεύγοντας στο 7΄ με νταμπλ σκορ (16-8) και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (17-13). Ωστόσο, οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκλεισαν την άμυνά τους και βρίσκοντας τους διαδρόμους έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-11, εξασφαλίζοντας στο 15΄ μία διαφορά 5 πόντων (19-24). Τα λάθη που ακολούθησαν και από τις δύο ομάδες συνέβαλαν ώστε να μην μπορέσει να αναδειχθεί… νικητής μέχρι το ημίχρονο, που τις βρήκε ισόπαλες 31-31.

Στην τρίτη περίοδο και μέχρι το 33΄ η ΑΕΚ πλήρωσε την… εμμονή της από τα 6.75 (ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις 3 εύστοχα τρίποντα σε 20 προσπάθειες), δίνοντας… δικαιώματα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +4 (47-51), ενώ στο τρίτο λεπτό του… επιλόγου βρέθηκαν ακόμη και στο +6 (48-54). Με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, η ΑΕΚ αντέδρασε, η άμυνά της φαινόταν αδιαπέραστη και με τον Χάντερ ασταμάτητο κάτω από τα καλάθια απάντησε με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ, που ήταν αρκετό για να σημειώσει την ανατροπή, να σφραγίσει τη νίκη και να φτάσει στην 5η νίκη της στον Γ’ όμιλο με το τελικό 65-59.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Σάχιν, Γκούριον.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις, Λαρεντζάκης 12 (1), Μωραΐτης 7 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 5, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 28.

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (2), Γιασάιτις 8 (2), Μόρισον 9, Μάβρα 10 (1), Ουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.

13/11/2018 22:03