Αγχωτικό το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Μπουντούτσνοστ: Λύτρωση για τους πράσινους

O Παναθηναϊκός έζησε με το… άγχος στις τρεις πρώτες περιόδους, αποβάλλοντάς το όμως στον… επίλογο και πανηγυρίζοντας το πρώτο του εφετινό «διπλό» στην Euroleague, μία εβδομάδα πριν το ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 72-67 της Μπουντούτσνοστ στο «Moraca», για την 5η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 3-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Μαυροβούνιους στην πέμπτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Με τον ΝτεΣόν Τόμας να αφυπνίζει τους «πράσινους» από τα 6.75 στο τέταρτο δεκάλεπτο και να σημειώνει τους 8 από τους 14 πόντους του σε αυτό το διάστημα, τον Ιωάννη Παπαπέτρου να ακολουθεί με 13 πόντους, τον Νικ Καλάθη να αγγίζει το νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 9 ασίστ και τον Ματ Λοτζέσκι να δίνει λύσεις (8π.) σε μία… σβηστή βραδιά του Κιθ Λάνγκφορντ (έμεινε στο 0), οι «πράσινοι» κατάφεραν να αποδράσουν από το «Moraca».

Στον αντίποδα, οι Μαυροβούνιοι ήταν -οπως και στις προηγούμενες αγωνιστικές- ανταγωνιστικοί για 30 λεπτά, εξαργυρώνοντας ριμπάουντ και λάθη των αντιπάλων, αλλά στο τέλος παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των «πράσινων». Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Άλεν Όμιτς με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (16π.) και ριμπάουντ (10).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72

Η ανισορροπία στην άμυνα και την επίθεση του Παναθηναϊκού, σε συνδυασμό με την αδυναμία του να ελέγξει τα ριμπάουντ, δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να διευρύνουν τη διαφορά που εξασφάλισαν στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-31.

Το «τριφύλλι» μπήκε αποφασισμένο στο παρκέ, ο Αντετοκούνμπο προσέφερε θέαμα στις επιθέσεις της ελληνικής ομάδας, δίνοντας ποιοτικές λύσεις στην άμυνα, αλλά τα λάθη που ακολούθησαν από τους «πράσινους», βοήθησαν την Μπουντούτσνοστ να μείνει σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 10΄ (15-18). Δύο κολλητά τρίποντα του Τόμας έδωσαν αέρα εννέα πόντων στον Παναθηναϊκό στο 12΄ (15-24), αλλά η στατικότητα που παρουσίασε σε άμυνα και επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στην Μπουντούτσνοστ να τρέξει επιμέρους σκορ 14-5 και στο 19΄ να ισοφαρίσει σε 29-29, για να κλείσει το ημίχρονο με τις δύο ομάδες στο «Χ» (31-31).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε σε ρόλο θεατή στο passing game της Μπουντούτσνοστ, με τους Μαυροβούνιους να βρίσκουν λύσεις από τα 6.75 από τους Γκόρντις, Τζάκσον και Κλαρκ και να σηκώνουν κεφάλι στο σκορ (38-35 στο 24΄, 41-38 στο 25΄, 44-41 στο 27΄). Ωστόσο, με τον Καλάθη να ανεβάζει στροφές σε εκτέλεση και δημιουργία, οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα (44-45 στο 28΄), ενώ με τρίποντο του Γκιστ στα 43΄΄ για τη λήξη της περιόδου προσπέρασαν και πάλι με +4 (46-50), για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 47-50.

Στην τελευταία περίοδο, πάντως, οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν, Λεκαβίτσιους και Τόμας βρήκαν τα μακρινά σουτ, η άμυνα έκανε τη δουλειά της και η ελληνική ομάδα μετά από κλέψιμο και κάρφωμα του Παππά προηγήθηκε με +12 (53-65 στο 36΄), δίνοντας τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για ανατροπή… Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο του αγώνα, μέχρι το τελικό 67-72, που βρήκε τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν το πρώτο εφετινό «διπλό», πριν το κρίσιμο νοκ άουτ ματς με τον Προμηθέα στην Πάτρα για το Κύπελλο (5/11) και ακολούθως ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Euroleague (9/11).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Ρότσα, Πάντερ

Οι συνθέσεις:

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Αλεξάνταρ Τζίκιτς): Τζάκσον 6 (2), Ιβάνοβιτς 12 (2), Σέχοβιτς Σουάντ, Κλαρκ Ερλ 9 (1), Μπάροβιτς 7, Κλαρκ Κ. 2, Γκόρντιτς 7 (1), Ιλιτς 6, Ομιτς 16 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Πόποβιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/5 τρίποντα), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (1), Παππάς 6, Γκιστ 5 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 10 (9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.

02/11/2018 22:01