To ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στην Γκραν Κανάρια τον οδήγησε σε καθαρή νίκη με 102-87

Με… σβηστές τις μηχανές στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague, απέναντι σε έναν αντίπαλο όμως που δεν ενδείκνυται για συμπεράσματα… Οι «πράσινοι» άφησαν πίσω τους την ήττα στο Μόναχο και απέναντι στην «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης, Γκραν Κανάρια, έφτασαν άνετα στο τελικό 102-87, για την 3η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ τους. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υπέστησαν τη δεύτερη ήττα, ενώ προσγειώθηκαν απότομα μετά το «μπαμ» επί της Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να αφήσει στην… άκρη την άμυνα, ακολουθώντας το ρυθμό της Γκραν Κανάρια και δικαιώθηκε, καθώς αξιοποίησε όλους τους αιφνιδιασμούς, ενώ είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων. Ωστόσο, ο Τσάβι Πασκουάλ σίγουρα αποχώρησε προβληματισμένος από τους 87 πόντους που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, την αστοχία των παικτών από τα 6.75 (3/12) και το γεγονός ότι και τα 29 τρίποντα που επιχείρησαν οι αντίπαλοι έγιναν υπό ιδανικές συνθήκες, απόρροια της κακής περιφερειακής άμυνας των «πράσινων».

Πρωταγωνιστές της επίθεση των νικητών οι Κιθ Λάνγκφορντ και Λούκας Λεκαβίτσιους, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν οι Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους, Νίκος Παππάς με 13 και ΝτεΣον Τόμας με 12.

Από τους Ισπανούς, οι οποίοι μάταια επέμεναν από τα 6.75 για να γυρίσουν το παιχνίδι (μέτρησαν μόλις 9/29 τρίποντα), ξεχώρισαν οι Έρικσον (15π.) και Έβανς (15π.)

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» με το… καλημέρα την αδυναμία του στην περιφερειακή άμυνα, με την Γκραν Κανάρια να γράφει το 6-12 στο 6΄, μετά από δύο κολλητά τρίποντα. Ωστόσο, η είσοδος του Παπαπέτρου στο παρκέ άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων. Με πρωταγωνιστή τον «πράσινο» φόργουορντ, το «τριφύλλι» αξιοποίησε τους αιφνιδιασμούς, μάζεψε τα ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 15-2, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Παπαπέτρου, έκλεισε την περίοδο στο +7 (21-14). Στα highlight του δεκαλέπτου, το τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο όμως ήταν εκπρόθεσμο.

Με την άμυνα να έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα και για τις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε τα εξαιρετικά ποσοστά του στα σουτ δύο πόντων (σ.σ. επιχείρησε μόλις 4 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) και τους αιφνιδιασμούς. Παράλληλα, οι «πράσινοι» πήραν δέκα πόντους από τον Τόμας σε αυτό το διάστημα για να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +15 στο 17 (42-27) και ένα λεπτό αργότερα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+16, 47-31). Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το «τριφύλλι» στο +14 (50-36) , με… σβηστές μηχανές.

Με την επίθεση να υπερλειτουργεί και τον Λάνγκφορντ σταθερή αξία, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο 24΄ με +18, ενώ χωρίς να… αγχωθεί απέναντι σε μία ομάδα που είχε εμμονή με το τρίποντο, χωρίς αποτέλεσμα όμως, έγραψε το +19 (74-55) στο 30΄. Τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με την Γκραν Κανάρια να σηκώνει λευκή πετσέτα και να περιμένει μαρτυρικά τη λήξη της αναμέτρησης, που τη βρήκε στο -15 (102-87).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Σίλβα, Νέντοβιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 12, Λάνγκφορντ 16, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 15 (1), Παππάς 13 (2), Γκιστ 9, Λεκαβίτσιους 16, Καλάθης 4, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 6.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Σάλβα Μαλδονάδο): Όλιβερ 3, Χάνα 12 (1), Έρικσον 15 (5), Μπάλβιν 4, Μπάεθ 9 (1), Πάσετσνικς 7, Πάουλι 5, Ραμπασέδα 2, Έβανς 15 (2), Στρόμπερι 2, Φίσερ 10, Τιλί 3.

18/10/2018 23:09