Ο Πανιώνιος πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Άρη, με σκορ 70-66, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης

Βασιζόμενος στην τριάδα των Αμερικανών Μπέρι, Χάρις και Τέιλορ, ο Πανιώνιος πήρε μία μεγάλη νίκη, την πρώτη του σε 3 αγωνιστικές της Α1, επί του Άρη, 70-66, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Ο Πανιώνιος είχε προηγηθεί και με +16 (45-29) στο 18ο λεπτό χάρη σε τρίποντα από Μπέρι και Χάρις, ενώ όταν δεν… κάρφωνε ο Τέιλορ κέρδιζε φάουλ μέσα στη ρακέτα.

Στην 4η περίοδο, οι Θεσσαλονικείς έκαναν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στον πόντο (65-64) με τρίποντο του Μποχωρίδη στα 2:54΄΄, με τον Χάρις να ευστοχεί έξω από τα 6.75 (68-64) με εναπομείναντα χρόνο 1:21 και να «καθαρίζει» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τους «κυανέρυθρους». Μετά από 1/2 βολές του Καϊζερ, Μπελ και Τζόουνς αστόχησαν σε προσπάθεια για 3, αλλά ο Τζόουνς στο 39:53 πήγε στην γραμμή των βολών, ευστόχησε στη βολή, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, με τον Τέιλορ να παίρνει το ριμπάουντ και τον Τζοουνς εν συνεχεία να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66

Μπέρι και Δίπλαρος ανέλαβαν δράση για τον Πανιώνιο μετά το τζάμπολ, με τον Αμερικανό γκαρντ να σημειώνει 12 πόντους σε 6:23 συμμετοχής! Ο Άρης τροφοδοτούσε τον ΜακΓκι και μετά το -6 (15-9 στο 5′ και 18-12 στο 6′) ισοφάρισε σε 18-18 για να τον βρει στο -2 (24-22) η ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Δύο λεπτά μετά την επανέναρξη, ο Άρης με τρίποντο του Αγγέλου μείωσε στον πόντο (26-25), αλλά ο Πανιώνιος «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα με τον Τέιλορ να μην έχει αντίπαλο, αλλά και τους Μπέρι, Χάρις να ευστοχούν σε τρίποντα. Το +16 (45-29) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων, αλλά στα αποδυτήρια πήγαν στο ημίχρονο με +13 (45-32). Ο Άρης πίεσε στην άμυνα στην τρίτη περίοδο και σε συνδυασμό με δύο αντιαθλητικά φάουλ που χρεώθηκαν οι γηπεδούχοι απείλησε 45-38 στο 23ο λεπτό και 55-47 στο 27ο. Ο Τέιλορ φώναξε «παρών» μία ακόμη φορά για το +9 (58-49) του Πανιωνίου στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο, η είσοδος του Κάιζερ έδωσε λύσεις στον Άρη, ο οποίος μείωσε στο 37:09 με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη, αλλά ο Πανιώνιος έκανε αυτό που έπρεπε για να… σπάσει το ρόδι.

Διαιτητές: Σχινάς-Ψαριανός-Μαλαμάς (Ντάβαρης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κρις Χουγκάζ): Τέιλορ 14, Μπέρι 17 (3), Χάρις 15 (3), Δίπλαρος 6 (2), Μπράντον 7 (1), Καμαριανός, Καμπερίδης 3 (1), Δημητρακόπουλος, Χουγκάζ 2, Τζοουνς 6

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς 11, Καϊζερ 8, Βεργίνης 1, Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης, Μπελ 11 (2), Ντάλο 7 (1), Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 6, Χάρις 5 (1), Αγγέλου 6 (2)

21/10/2018 18:58