Ο Κολοσσός Ρόδου εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα προημιτελικά Κυπέλλου: Νίκησε το Λαύριο

Έχοντας κορυφαίους τους Δημήτρη Μαυροειδή (15π., 8ρ.) και Κουίνσι Ντικς (16π., 7ρ.), ο Κολοσσός Ρόδου, επικράτησε με 80-72 του Λαυρίου, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Oι Ροδίτες έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του θεσμού και στις 3 ή 4 Νοεμβρίου θα βρουν στο δρόμο τους τον νικητή του αγώνα Ολυμπιακός-Χολαργός (4/10, 18:00, ΣΕΦ). Η ομάδα του Νίκου Βετούλα «χτύπησε» στη ρακέτα, εκεί όπου υπερείχε κατά κράτος στον τομέα των ριμπάουντ, με 37 έναντι 25 του Λαυρίου. Όταν οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 63-63 στο 35ο λεπτό και ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής 70-68 λίγο αργότερα, τότε «μίλησε» ο νεαρός Παπαδάκης με ένα τρίποντο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων (73-68).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-32, 57-54, 80-72

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα και με 6/9 δίποντα προηγήθηκε με 14-18 στην 1η περίοδο. Με τους Άσκα και Μαυροειδή να βγαίνουν μπροστά και να μετρούν 19 πόντους στο α΄ μέρος, ο Κολοσσός πήγε με +3, 35-32, στα αποδυτήρια, με την ολοκλήρωση του α΄ μέρους. Στον Ντιγκς ανήκε η 3η περίοδος, αλλά και τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου διατηρώντας σε πρωτοπορία τους Ροδίτς. Όμως, με τον Σίλας Μέλσον πρωταγωνιστή που είχε συνολικά 23 πόντους, το Λαύριο αντέδρασε, ισοφάρισε και προσπάθησε να «κλέψει» την πρόκριση, μέσα στο Βενετόκλειο. Μετά το 63-63 του Νίξον στο 35′, ο Δημάκος απάντησε επίσης έξω από τα 6.75, ενώ λίγο αργότερα ο Δημήτρης Μαυροειδής έκανε το 70-68. Τότε, ο Παπαδάκης πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το 73-68 που έκρινε την αναμέτρηση και έστειλε τους Ροδίτες στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

02/10/2018 19:11