Στους «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πινγκ πονγκ ο Παναγιώτης Γκιώνης

Στην πρώτη 16άδα ενός ακόμα Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βρίσκεται ο Παναγιώτης Γκιώνης. Το βράδυ δικαίωσε τον ρόλο του ως φαβορί στην αναμέτρηση με τον Δανό Άντερς Λιντ και με ευρεία νίκη 4-0 σετ προχώρησε στις θέσεις 1-16.

Το 2013 είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, το 2015 ήταν στα προημιτελικά κι άλλες φορές έχει μείνει στη 16άδα. Στο Αλικάντε της Ισπανίας δείχνει ικανός να φτάσει ξανά σε διάκριση και θα τα δώσει όλα για το καλύτερο δυνατό. Πάει βήμα-βήμα βεβαίως και το Σαββάτο διεκδικεί την είσοδο στην 8άδα με αντίπαλο τον Αυστριακό Ντάνιελ Χάμπεσον, νούμερο 15 στην ευρωπαϊκή κατάταξη. Ο αγώνας αρχίζει στις 14:45 ώρα Ελλάδας (13:45 τοπική), γίνεται στο τραπέζι 3 και θα έχει ζωντανή κάλυψη στο ίντερνετ. Τα σετ στον αγώνα με τον Λιντ: 11-8, 11-6, 11-5 και 11-4.

Ο Αυστριακός Ντάνιελ Χάμπεσον, αυριανός αντίπαλος του πρωταθλητή μας, παρουσιάζεται σε καλή φόρμα και πέρασε στον 3ο γύρο επικρατώντας δύσκολα με 4-2 σετ του Πολωνού Μάρεκ Μπαντόφσκι.

Έμειναν πρόωρα έξω από τη συνέχεια οι Γάλλοι φιναλίστ του τελικού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2016! Ο πρωταθλητής της Βουδαπέστης Εμανουέλ Λεμπεσόν ηττήθηκε με 4-1 σετ στους «32» από τον Ρουμάνο Οβίντιου Ιονέσκου. Λίγο αργότερα ο Σιμόν Γκοζί λύγισε με 4-3 από τον Γερμανό Μπένεντικτ Ντούντα. Στο καθοριστικό 7ο σετ μάλιστα, είχε ευκαιρίες στο 10-6 για να φτάσει στη νίκη και δέχτηκε την ανατροπή. Η μέρα ήταν γενικά πολύ κακή για τους Γάλλους διότι το βράδυ είχε ευκαιρία για νίκη-έκπληξη στον ίδιο γύρο ο Καν Ακουζού και δεν την εκμεταλλεύτηκε. Παραλίγο ν’ αφήσει έξω από τη συνέχεια το 1ο φαβορί του ταμπλό, τον 6 φορές πρωταθλητή Ευρώπης του αγωνίσματος Τίμο Μπολ και τελικά έχασε με 4-3 και στην παράταση του 7ου σετ (13-11)!

Στη Γερμανία το πρώτο χρυσό
Στο κλείσιμο της 4ης ημέρας των αγώνων έγινε ο τελικός του διπλού μικτού και ήταν συναρπαστικός. Οι αμυντικοί Ρούβεν Φίλους/Χαν Γινγκ από τη Γερμανία προηγήθηκαν δύο φορές των Αυστριακών Στέφαν Φέγκελ/Σοφία Πολκάνοβα από την Αυστρία, ισοφαρίστηκαν ισάριθμες, αλλά τελικά επικράτησαν με 3-2 και πανηγύρισαν τον πρώτο τους τίτλο στον θεσμό σε ατομικό αγώνισμα (11-7, 9-11, 11-4, 9-11, 11-8). Στην 3η θέση αρκέστηκαν οι Πάτρικ Φρανζίσκα/Πετρίσα Σόλια από τη Γερμανία και οι Αλεξάνταρ Καρακάσεβιτς/Ρούτα Πασκαουσκίνε από τη Σερβία και τη Λιθουανία αντίστοιχα.

21/09/2018 23:46