Η Εθνική γυναικών «έσπασε το ρόδι» στο Παγκόσμιο: Νίκησε με 58-48 την Νότια Κορέα

Η Εθνική γυναικών «έσπασε το ρόδι» στον 3ο και τελευταίο αγώνα της στον 1ο Όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικράτησε με 58-48, της Νότιας Κορέας, πατώντας γκάζι στο β΄ μέρος και ως 3η (με 1 νίκη – 2 ήττες) θα διεκδικήσει την πρόκριση στην οκτάδα σε νοκ άουτ αγώνα με την 2η του 2ου ομίλου.

Αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με 0 νίκες – 3 ήττες η Νότια Κορέα, ως 4η του 1ου ομίλου. Η Άρτεμις Σπανού ήταν η παίκτρια που έκανε τη διαφορά στην 3η περίοδο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στον αγώνα με τη Νότια Κορέα, η πρώτη σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Ελλάδας, Εβίνα Μάλτση, πέρασε και στην πρώτη θέση του πίνακα των διεθνών με τις περισσότερες συμμετοχές (211) αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Σοφία Κλιγκοπούλου (210). Η Μάλτση μετρά 211 συμμετοχές, με 3.158 πόντους. Η Κλιγκοπούλου ολοκλήρωσε την καριέρα της με το εθνόσημο στο στήθος έχοντας 210 συμμετοχές, 1.085 πόντους. Η Μάλτση αγωνίστηκε με πόνους στη μέση απέναντι στη Νότια Κορέα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 28-25, 35-45, 48-58

Η Εθνική προηγήθηκε με 2-3 χάρη σε τρίποντο της Καλτσίδου, αλλά δέχτηκε έκτοτε επιμέρους σκορ 15-8 με τρίποντα των Ντάμπι Κιμ και Χαν Μπιουλ Κιμ (17-11). Το λέι απ της Άννας Σπυριδοπούλου και το τρίποντο της Μάλτση, έφεραν την εθνική στο -1, 17-16 που ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου. Η επιμονή έξω από τη γραμμή του τριπόντου (4/14 στο α΄ μέρος) αποδείχτηκε κακή επιλογή για την Ελλάδα, την ώρα που η Κορέα είχε τον έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ (21 έναντι 14 της εθνικής στα πρώτα 20 λεπτά). Η Εβίνα Μάλτση έμεινε με 1/6 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο και η δική της… ανομβρία αποτυπωνόταν στο σκορ, 25-18 (+7). Ακόμη και στις ασίστ υπερτερούσε η αντίπαλος της Ελλάδας (13 – 8) και η διαφορά υπέρ της Κορέας ίσως να ήταν και μεγαλύτερη, αν η Ελλάδα δεν είχε υποπέσει μόλις σε 1 λάθος. Καλτσίδου (6), Παυλοπούλου (5) και Φασούλα (4) ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η εθνική στο πρώτο μέρος, με τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο -3, 28-25.

Η σέντερ της «γαλανόλευκης» Άρτεμις Σπανού έκανε τη διαφορά στην 3η περίοδο κι ενώ η Μάλτση ζήτησε αλλαγή δείχνοντας πως πονάει στη μέση. Με 4/4 βολές, μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η εθνική προσπέρασε 28-29. Η τελευταία φορά που η Κορέα θα είχε τα ηνία στο προβάδισμα ήταν όταν η Τζι Σου Παρκ διαμόρφωσε το 30-29. Ένα σερί 10-0 της Ελλάδας, 30-39 (Παυλοπούλου, Σπανού, Σωτηρίου, Χριστινάκη) ήταν αρκετό για να γεμίσουν αυτοπεποίθηση τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά. Καλτσίδου, Σωτηρίου και Λύμουρα ανέλαβαν δράση στα τελευταία λεπτά, με το επιμέρους σκορ 7-20 της εθνικής στο 3ο δεκάλεπτο (35-45 σκορ 3ης περιόδου) να είναι απόρροια της εξαιρετικής άμυνας των Ελληνίδων διεθνών. Κορυφαία της Εθνικής στην 3η περίοδο, ήταν η Αρτεμις Σπανού, με νταμπλ νταμπλ (11 πόντους, 11 ριμπάουντ). Χωρίς πόντο για 6 λεπτά έμεινε η Κορέα με την έναρξη της 4ης περιόδου, διάστημα στο οποίο οι Ελληνίδες απάντησαν με σερί 11-0, 35-56. Σταμάτη, Χριστινάκη, Σπανού και Λύμουρα έβαλαν την… υπογραφή τους σε αυτό το ξέσπασμα και τίποτα δεν μπορούσε να αποτρέψει πλέον την πρόκριση της Εθνικής γυναικών.

Διαιτητές: Κάτο (Ιαπωνία), Γε (Κίνα), Καστίγιο (Ισπανία)

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Μοονκιού Λι): Κανγκ 10 (3), Χιετζίν Παρκ 5 (1), Λιμ, Ντάνμπι Κιμ 6 (1), Τζι Σου Παρκ 9, Σιμ 2, Τσόι, Μπάεκ 3 (1), Κιμ Χαν Μπιουλ 7 (1), Γιουνγκ Εούν Κιμ 6 (1), Χάνα Παρκ, Τζιχιούν Παρκ

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Κεραμιδάς): Μάλτση 3 (1), Νικολοπούλου 2, Καλτσίδου 8 (1), Χριστινάκη 6, Φασούλα 6, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα 2, Σπυριδοπούλου 2, Παυλοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 13

25/09/2018 18:46