Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ο 36χρονος Τσιάμης, με επίδοση στο 16.78μ στο τριπλούν

Έπρεπε να περάσει σχεδόν μια εικοσαετία στον αθλητισμό για να φθάσει στη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του. Ο λόγος για τον Δημήτρη Τσιάμη ο οποίος σε ηλικία 36 ετών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν κατά την 6η και τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου στο Βερολίνο.

Ο έμπειρος άλτης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου αφού είχε καλύτερη προσπάθεια (την τρίτη) στα 16.78μ που είναι και η καλύτερη εφετινή του επίδοση. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Νέλσον Εβόρα (Πορτογαλία) με 17.10μ και το ασημένιο ο Αλέξις Κοπέλο (Αζερμπαϊτζάν) με 16.93μ.

Με το χάλκινο μετάλλιο του Τσιάμη η Ελλάδα έφθασε τα 6 μετάλλια στη διοργάνωση, αφού προηγήθηκαν τα χρυσά της Στεφανίδη, της Παπαχρήστου και του Τεντόγλου, καθώς και τα ασημένια της Κυριακοπούλου και της Μπελιμπασάκη.