Παρολίγον ήττα για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Προμηθέα: Τελικά επικράτησε με 89-88

Ακατάλληλος για καρδιακούς ήταν ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Προμηθέα. Οι “ερυθρόλευκοι” παρά το γεγονός ότι είχαν προηγηθεί με +22 βρέθηκαν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με 6 πόντους πίσω (76-82).

Ο Σπανούλης έκλεψε την μπάλα και ο Παπανικολάου 13.4” πριν το τέλος του αγώνα, πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 89-88, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έχοντας σαν… ψυχολογική προίκα το 108-71 του πρώτου ημιτελικού, μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και με εξαιρετική επίθεση πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 4′ οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με διψήφιο αριθμό πόντων (14-4). Οσο περνούσε η ώρα οι “ερυθρόλευκοι” ανέβαζαν ρυθμούς και τελικά τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 31-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την ίδια εικόνα. Ο Βασίλης Σπανούλης έκλεισε το πρώτο μέρος με 13 πόντους και 5 ασίστ και οδηγούσε εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας με άμυνα από ατσάλι, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και να κυνηγάει κάτι που έχει να συμβεί από τις 3 Μαΐου του 2000. Δηλαδη να υποχρεώσει σε ήττα τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ σε ημιτελικό πρωταθλήματος (είχε χάσει από τον ΠΑΟΚ). Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 74-64.

Η άμυνα από… γρανίτη του Προμηθέα ανάγκασε τον Ολυμπιακό να πετύχει στα πρώτα 6 λεπτά της 4ης περιόδου μόλις 2 πόντους! Οι Πατρινοί «πήραν κεφάλι» στο σκορ με 82-76 και το ματς «πήρε φωτιά». Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά και η εμπειρία του Ολυμπιακού μίλησε. Με τον Προμηθέα να είναι στο 88-86 έκανε κακή επαναφορά, ο Σπανούλης έκλεψε κι έδωσε στον Παπανικολάου που με τρίποντο 13:4″ πριν το τέλος έκανε το 89-88. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πράδερ αστόχησε σε ανάποδο λεί απ κι έχασε την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του τη νίκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός προηγείται 2-0 του Προμηθέα και η σειρά μεταφέρεται στην Πάτρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 20 (3/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Ρόμπερτς 10, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 9 (1), ΜακΛιν 5, Μπράουν 5 (1), Μιλουτίνοβ, Στρέλνιεκς 7 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκίκας 2 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαγιέ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σαλούστρος 11 (2), Πράδερ 22 (10/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Έλις 2, Λίποβι 12 (3), Τουντζιαράκης 7 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χολ 15 (1/5 τρίποντα).

26/05/2018 21:50