Πρωταθλητής NCAA ο Βαζαίος στις 200 γιάρδες πεταλούδα: O 2ος Έλληνας που λαμβάνει τη διάκριση

Σε έναν από τους πρωταγωνιστές του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος κολύμβησης των ΗΠΑ, που διεξήχθη στη Μινεάπολη, εξελίχθηκε ο Ανδρέας Βαζαίος. Έστω κι αν τα πάντα επισκιάστηκαν από τις εξωπραγματικές επιδόσεις του νέου μεγάλου σταρ της αμερικανικής κολύμβησης, Κάλεμπ Ντρέσελ, ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και ήταν ο κορυφαίος αθλητής του Νορθ Καρολάινα Στέιτ, το οποίο κατέλαβε την τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης.

Πιο συγκεκριμένα, ο Βαζαίος αναδείχθηκε πρωταθλητής NCAA στις 200 γιάρδες πεταλούδα με χρόνο 1:38.60, ενώ για δεύτερη συνεχή χρονιά πανηγύρισε με την ομάδα του τη νίκη στη «σκυταλοδρομία» 4Χ200 γιάρδες ελεύθερο, όπου τερμάτισαν σε 6:05.31, βελτιώνοντας το δικό τους ρεκόρ αγώνων. Ο Έλληνας κολυμβητής ήταν επίσης δεύτερος στις 200 γιάρδες μικτή ατομική με 1:39.97, χάνοντας «στο νήμα» από τον Γιαν Σβιτκόβσκι (1:39.54), στην πρώτη κούρσα ιστορικά όπου δύο αθλητές κατέβηκαν το 1΄40΄΄. Στη συγκομιδή του είχε και μία τρίτη θέση σε ένα αγώνισμα που δεν ειδικεύεται, τις 100 γιάρδες ύπτιο, όπου πέτυχε επίδοση 44.81.

Σημειώνεται ότι ο Βαζαίος έγινε ο δεύτερος Έλληνας που κατακτά τίτλο στο NCAA σε ατομικό αγώνισμα, μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ, πρωταθλητή στις 50 γιάρδες ελεύθερο το 2014.

Οι αγώνες στη Μινεάπολη εξελίχθηκαν σε προσωπικό ρεσιτάλ του Κάλεμπ Ντρέσελ, ο οποίος έκανε εξωπραγματικούς χρόνους στις 50 γιάρδες ελεύθερο (17.63), στις 100 γιάρδες ελεύθερο (39.90, ο πρώτος που κατέβηκε τα 40΄΄) και στις 100 γιάρδες πεταλούδα (42.80). Παραταύτα, οι Φλόριντα Γκέιτορς του Ντρέσελ έμειναν στην πέμπτη θέση της κατάταξης, πίσω από το NC State του Βαζαίου, ενώ πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε για τέταρτη σερί χρονιά το Τέξας, με μικρή διαφορά από τα Πανεπιστήμια της Καλιφόρνια και της Ιντιάνα.

25/03/2018 20:13