Ξεμπέρδεψε και με τη Λαμία ο ΠΑΟΚ: Ολοταχώς για το πρωτάθλημα ο Δικέφαλος του Βορρά

Μετράει 12 συνεχόμενες νίκες και βλέπει μπροστά του την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ μετά και το νικηφόρο πέρασμα από τη Λαμία με 0-2 με γκολ των Πέλκα και Μαουρίτσιο.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη, προκειμένου να παραμείνει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Ο “δικέφαλος του βορρά” είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση και έφτασε κοντά στο γκολ στο 23′. Μετά από κόρνερ του Πέλκα η μπάλα βρήκε στο σώμα του Βαρέλα κι άλλαξε πορεία. Ο Παπαδόπουλος ήταν έτοιμος όμως και πραγματοποίησε μια από τις εντυπωσιακότερες επεμβάσεις της χρονιάς. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο πέρασε ανεκμετάλλευτο και οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά κι άνοιξε το σκορ με τον Πέλκα στο 56′. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ασίγκμπα δεν έδιωξε σωστά την μπάλα κι ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.