Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού επί της Ρεάλ (80-79) στην Μαδρίτη

Τεράστιο «διπλό» στη Μαδρίτη, το οποίο ισοδυναμεί με «κλείδωμα» του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός με τις αμυντικές… ευχές του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Ρεάλ, μετά από περίπου εννέα χρόνια, και με το τελικό 80-79 αύξησαν σε 15-7 το ρεκόρ τους και «αναρριχήθηκαν» και πάλι στη 2η θέση της κατάταξης (σ.σ. υπερτερούν στην ισοβαθμία με τη Φενέρ). Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υποχώρησαν σε 13-9.

Μετά από συγκλονιστική εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη (21π.), οι Πειραιώτες έβγαλαν την αντίδραση που έψαχναν μακριά από το «σπίτι» τους και έδωσαν τέλος στις τέσσερις διαδοχικές εκτός έδρας ήττες. Πολύτιμες λύσεις στον… επίλογο του αγώνα και από τον Γιάνις Στρέλνιεκς (11π.), ενώ κομβικοί ήταν οι Κάιλ Ουίλτζερ (12π. και 3/5τρ.), Νικόλα Μιλουτίνοβ (8π., 12ρ.). Κάκιστη βραδιά για τον αρχηγό του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έμεινε στο απόλυτο μηδέν σε 21 λεπτά συμμετοχής. Αυτή μάλιστα ήταν δεύτερη φορά στην καριέρα του που μένει άποντος, μετά τις 22 Μαρτίου του 2017, στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα.

Τα εύσημα της επιτυχίας, πάντως, απονέμονται στην αμυντική επιλογή του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όταν στα 15΄΄ που απέμεναν και με το σκορ 79-80 υπέρ του Ολυμπιακού, ο «ερυθρόλευκος» τεχνικός δεν έδωσε οδηγία για φάουλ στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ, με το τελικό σκορ να τον δικαιώνει.

Με την αποψινή επιτυχία του Ολυμπιακού, κερδισμένος βγήκε και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρέμεινε στην 4η θέση, έχοντας μία νίκη παραπάνω από την Ρεάλ.

Από τη «Βασίλισσα» (σ.σ. υποχώρησε στην 5η θέση), που έδειξε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου να ελέγχει το παιχνίδι, ξεχώρισαν Λούκα Ντόντσιτς (27π.) και Τρέι Τόμπκινς (20π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80
Η γραμμή ψηλών του Ολυμπιακού κράτησε «όρθιους» επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το εις βάρος τους 13-9 στο 5΄, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, τρέχοντας σερί 0-8 για το… προσπέρασμα στο 8΄ (13-18). Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ και ΜακΛίν δεν κατέβασαν ταχύτητα και ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ, η άμυνα λειτούργησε αποτελεσματικά, κόβοντας το ρυθμό των Ισπανών, και με τους περιφερειακούς τους σε… κέφια οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν το παιχνίδι. Μετά από τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (2 Ουίλτζερ, 1 Τόμπσον, 1 Στρέλνιεκς), μάλιστα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με +8 (35-43 στο 17΄), ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια, προστατεύοντας το προβάδισμα (39-45).

Με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα στην αναχαίτιση των Τόμπκινς και Ντόντσιτς οι Μαδριλένοι βρήκαν τα μακρινά σουτ και με επιμέρους σκορ 10-4 ισοφάρισαν σε 49-49 στο 25΄. Παπανικολάου, Πρίντεζης κοντά στο καλάθι και Ρόμπερτς από τα 6.75 έδωσαν λύσεις στην επίθεση για τον Ολυμπιακό, ενώ στη νέα ισοφάριση της Ρεάλ (62-62), δια χειρός Ντόντσιτς, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν στο πρόσωπο του Ουίλτζερ τον εκτελεστή που έψαχναν, με τον Αμερικανό να γράφει από τα 6.75 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου το 62-65.

Ο Ολυμπιακός έδειξε… αποσυντονισμένος στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν και δέχθηκε σερί 9-0, για να δει την Ρεάλ να προσπερνά και πάλι με 71-65. Ωστόσο, με τον Μιλουτίνοβ να ευστοχεί στο πρώτο καλάθι της ομάδας του, μετά από 4 λεπτά επιθετικής απραξίας, ο Ολυμπιακός ενεργοποιήθηκε αμυντικά και επιθετικά, ο Πρίντεζης το πήρε πάνω του, έδωσε λύσεις από τα 6.75 και κοντά στο καλάθι και στο 36΄ οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με 73-74. Ο Τόμπκινς προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά ο Πρίντεζης κράτησε την ελληνική ομάδα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Κάποια «ερυθρόλευκα» λάθη, κυρίως από Σπανούλη που έκατσε στον πάγκο στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, βοήθησαν τον Ντόντσιτς να γράψει με 1/2 βολές το 79-79. Ωστόσο, από την ηρωική προσπάθεια του Στρέλνιεκς (σ.σ. κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 1/2 βολές), γράφτηκε το 79-80 με 15΄΄ να απομένουν. Με την Ρεάλ να έχει την τελευταία επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» απέδωσαν τα μέγιστα στην άμυνα, μπλοκάροντας όλες τις προσπάθειες των Μαδριλένων για νίκη, η οποία κατέληξε σε «ερυθρόλευκα» χέρια…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Λάτισεφς (Λετονία), Πάντερ (Γερμανία)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 8, Ράντλ, Ράντολφ 4, Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 27 (1/6 τρίποντ, 10/15 βολές), Ρέγιες 7 (1), Καμπάτσο, Κάρολ 6, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 20 (5/6 τρίποντα), Τέιλορ 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 5, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης (5 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 8 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 11 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Πρίντεζης 21 (2/3 τρίποντα), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 12 (3/5 τρίποντα ), Τόμπσον 7 (1).