Σαρωτική νίκη της Εθνικής μπάσκετ γυναικών επί της Πορτογαλίας: “Πλώρη” για το Ευρωμπάσκετ

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Eurobasket 2019 έκανε η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών καθώς κέρδισε με το ευρύ 81-59 την Πορτογαλία στο κλειστό γυμναστήριο της Χαλκίδας.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά, που έκαναν την τρίτη τους νίκη στον όμιλο «πάτησαν γκάζι» στη δεύτερη περίοδο όπου πραγματοποίησαν επί μέρους σκορ 21-11 και απόκτησαν προβάδισμα ασφαλείας το οποίο κράτησαν έως το τέλος. Πρώτη σκόρερ της Εθνικής ήταν η Εβίνα Μάλτση με 20 πόντους και ακολούθησε η Τζάκι Γέμελος με 16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικό μπάσκετ και οι άμυνες πέρασαν σε… δεύτερη μοίρα. Η Μάλτση με οχτώ συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στην Εθνική 10-5, αλλά στη συνέχεια η Πορτογαλία πήρε προβάδισμα 20-16 με την Κορέιρα να πετυχαίνει τρία τρίποντα. Παρόλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 25-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μας με απίθανη επίθεση έφτασε τη διαφορά στο +12 και πήγε στα αποδυτήρια με το 46-34.
Στην επανάληψη η Πορτογαλία μείωσε σε 46-39, αλλά ένα σερί 9-0 της Εθνικής έκανε το 55-39, από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τα κορίτσια του επικράτησαν τελικά με 81-59.

Δεκάλεπτα: 25-23, 46-34, 67-48, 81-59