Περίπατος για την Μάντσεστερ Σίτι, ισόπαλες Γιουβέντους και Τότεναμ στο Champions League

Μια… χαψιά έκανε την Βασιλεία η Μάντσεστερ Σίτι και ήδη σκέφτεται τον αντίπαλό της στους προημιτελικούς του Champions League.

Με… συνοπτικές διαδικασίες, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με 4-0 των Ελβετών στο «Σεντ Γιάκομπ-Παρκ», δίδοντας ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς των «16» στο «Έτιχαντ», στις 7 Μαρτίου.

Η «σεμνή τελετή» είχε τελειώσει πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, όταν οι «πολίτες» προηγήθηκαν με 3-0, χάρις στα τέρματα των Γκιντογκάν (14΄), Μπερνάρντο Σίλβα (18΄) και Αγουέρο (23΄).

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Γκιντογκάν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο «διπλό» των πρωτοπόρων της Premier League.

Εγραψε ιστορία ο Χάρι Κέιν

Η Τότεναμ μπορεί να απέσπασε υπερπολύτιμη ισοπαλία στην έδρα της Γιουβέντους με 2-2, αλλά ο Χάρι Κέιν ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης. Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας έβαλε το όνομά του με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία του Champions League, καθώς στα πρώτα 9 παιχνίδια του θεσμού, έχει πετύχει ισάριθμα τέρματα!

Στο 35΄ έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της Τότεναμ, μειώνοντας σε 1-2 και με το γκολ που πέτυχε έδειξε ότι η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του… ταιριάζει!

Το επίτευγμά του μάλιστα το σχολίασε στο twiter και η UEFA η οποία τον σύγκρινε με τις επιδόσεις του Μέσι και του Ρονάλντο.

Ο Αργεντινός στα πρώτα του 9 παιχνίδια στη διοργάνωση είχε σημειώσει μόλις δύο τέρματα, ενώ ο Πορτογάλος δεν είχε βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.