Με δύο τρίποντα του Ουίλτζερ ο Ολυμπιακός πήρε μπρος: Κέρδισε 93-78 την Κύμη

Δύο τρίποντα του Κάιλ Ουίλτζερ έδωσαν το έναυσμα στον Ολυμπιακό να μετατρέψει το 70-70 στο 32ο λεπτό στο τελικό 93-78. Ρόμπερτς, Μιλουτίνοβ και Μάντζαρης έγειραν, με δικούς τους πόντους στο τέλος, οριστικά την πλάστιγκα υπέρ των «ερυθρόλευκων» που έφτασαν τις 11 νίκες σε 15 αγωνιστικές.

Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Μιλουτίνοβ με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους συνεισφορά είχαν για τους νικητές οι Σπανούλης (8 ασίστ) και Ρόμπερτς (4 ασίστ). Από 11 πόντους πρόσθεσαν οι Ουίλτζερ, Τολιόπουλος (με 3 εύστοχα τρίποντα έκαστος). Αυτή ήταν η 9η ήττα της Κύμης που πάλεψε για 3 δεκάλεπτα, στο ΣΕΦ, έχοντας κορυφαίο τον τον «συνήθη ύποπτο» Θάντους ΜακΦάντεν, με 21 πόντους. Ντεμπούτο έκανε με τη φανέλα της Κύμης ο νεαρός Δημήτρης Μαργέλης, γιος του παλαίμαχου παίκτη του Ολυμπιακού, Χρήστου Μαργέλη.

Αγκωνιά από τον συμπαίκτη του, Τζαμέλ ΜακΛιν δέχτηκε στη 2η περίοδο, ο Γιάνις Στρέλνιεkς, και αφού του έγιναν 4 ράμματα στο μέτωπο, επέστρεψε στο παρκέ, 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου, ο Λετονός ζήτησε αλλαγή και πήγε στα απoδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78

Με τον Μιλουτίνοβ να πετυχαίνει τους 7 από τους 11 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού (σ.σ. ενώ έκανε και εξαιρετική δουλειά στον τομέα των ριμπάουντ) ξεκίνησε η αναμέτρηση, ενώ Σπανούλης και Μάντζαρης έδωσαν αέρα 8 πόντων εν συνεχεία στην ομάδα τους, 15-7. Η Κύμη, όμως βρήκε λύσεις, χάρη στην πολυφωνία που επέδειξε στην επίθεση (Τζόουνς, Οκαρφορ, Σμιθ και Τσαγκαράκης) απαντώντας έκτοτε με επιμέρους σκορ 6-18 μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, για το υπέρ της 21-25. «Ζεστός» μπήκε στο παρκέ με την έναρξη της 2ης περιόδου ο ΜακΦάντεν, και με 6 δικούς του πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο +8, 23-31.

Η τελευταία φορά, πάντως που βρέθηκε στο +8 η ομάδα της Εύβοιας ήταν ο Νίκος Μπάρλος με λέι απ διαμόρφωσε το 27-35. Ο Βασίλης Σπανούλης (10π., 5ασ. στο ημίχρονο) το πήρε… προσωπικά και ήταν αυτός που πέτυχε τους 7 επόμενους πόντους της ομάδας του Πειραιά, 34-37. Ο Βασίλης Τολιόπουλος (8π. με 2/4 τρίποντα στο α΄ μέρος) που πέρασε στη θέση του Στρέλνιεκς, όταν ο Λετονός τραυματίστηκε στο μέτωπο και καθώς μάτωσε κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, με 5 σερί δικούς του πόντους, 39-37.

Παρά τα 8 λάθη της στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, η Κύμη παρέμεινε ανταγωνιστική μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των «ερυθρόλευκων» από τα 6.75 (3/14). Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ανδρέας Γλυνιαδάκης την ξανάβαλε μάλιστα μπροστά, 43-44, για να απαντήσει με τρίποντο ο Τολιόπουλος, 46-44, ενώ αμέσως μετά ο Σμιθ διείσδυσε στη ρακέτα νικώντας τους ψηλούς των Πειραιωτών, 46-46 (σκορ ημιχρόνου). «Μάχη σώμα με σώμα» έγινε και στην 3η περίοδο. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ ένα δίποντο του ΜακΓκί έφερε την Κύμη στο +3 (55-52, 24ο λεπτό).

Ο Ρόμπερτς ισοφάρισε σε 55-55, για να προηγηθεί με 65-66 η Κύμη, όταν ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Και 2 λεπτά, μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Κάιλ Ουίλτζερ με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 78-70. Ρόμπερτς και Μιλουτίνοφ έκαναν το +11 (84-73, 37ο λεπτό) και πλέον, με πίεση στην άμυνα, ο Ολυμπιακός προστάτεψε τη διαφορά που «έχτισε».

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Βαρδάλος-Λόρτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (8 ασίστ), Μιλουτίνοφ 15 (11 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 , Μάντζαρης 7 (1), Τόμπσον 2, ΜακΛίν 4 , Τολιόπουλος 11 (2), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 15 2), Μπόγρης, Ουίλτζερ 11 (3).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (3), Οκερεαφόρ 2, ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 21 (4), Σμιθ 9 , Γερομιχαλός 1, Τσαγκαράκης 8 (1), Τζόουνς 9, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ, Μπάρλος 4, Μαργέλης.