Ο ουραγός Ερυθρός Αστέρας έκανε την μεγάλη έκπληξη : Κέρδισε τη Ρεάλ στην Μαδρίτη 87-83

Ουραγός στο βαθμολογικό πίνακα με μόλις 2 νίκες, ο Ερυθρός Αστέρας, έκανε τη μεγαλύτερη έως τώρα έκπληξη στην Euroleague. Οι Σέρβοι πέρασαν νικηφόρα από τη Μαδρίτη, με 87-83 επί της Ρεάλ, με μεγάλο σουτ του Πέρο Άντιτς, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 10ης αγωνιστικής.

Ρεκόρ συλλόγου τα 17 τρίποντα των Σέρβων. Ο Τέιλορ Ρότσεστι ξεχώρισε με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση για τους νικητές ο Μίλκο Μπιέλιτσα με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τη Ρεάλ το πάλεψε ο Λούκα Ντόντσιτς που είχε 20 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ. Ο Τέιλορ Ρότσεστι είχε 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Μίλκο Μπιέλιτσα πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ από πλευράς Σέρβων.

Για τη Ρεάλ, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 20 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ. Με τον Ντόντσιτς να «σιωπά» στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βελιγραδίου προσπέρασε στη 2η περίοδο.

Οι Μαδριλένοι με τρίποντα των Φερνάντεθ και Κάρολ μείωσαν σε 64-67, στο 31′, αλλά και στον πόντο, 69-70. Όμως ο Ντάνγκουμπιτς με δύο μεγάλα σουτ έκανε το 69-76. Η Ρεάλ ισοφάρισε με τον Ντόντσιτς, 79-79, 2 λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Νταβίντοβατς ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 81-84, στα 75″. Ο Ρέγες σκόραρε, έκανε και κλέψιμο, αλλά ο Ντόντσιτς υπέπεσε σε λάθος. Με το σκορ στο 83-84, ο Πέρο Άντιτς ευστόχησε σε μεγάλο σουτ για το 83-87.

Τι κι αν το σερί του Νάντο ντε Κολό σε εύστοχες βολές σταμάτησε τη 10η αγωνιστική (είχε 32/32 σε 9 αγώνες στη Euroleague φέτος); Ο Γάλλος διεθνής ήταν ο κορυφαίος της νίκης της ΤΣΣΚΑ επί της Μπαρτσελόνα, 92-78, στη Μόσχα, με 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Σημείωσε 18 πόντους, μοίρασε 11 ασίστ και έκανε 4 κλεψίματα στην 8η νίκη της ρωσικής ομάδας, χάρη στην οποία παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τον Ολυμπιακό.

Ο Ντε Κολό ήταν μόνος… αφού, ο Ουίλ Κλάιμπερν πέτυχε 22 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Κόρι Χίγκινς για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 75-75, στο 35ο λεπτό, με τρίποντα από Χάνγκα και Πρέσι, για να απαντήσει με σερί 13-0, η ΤΣΣΚΑ και να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Από 11 πόντους πέτυχαν οι Τομά Ερτέλ και Κέβιν Σεραφάν για τους φιλοξενούμενους που πλέον μετρούν 4 νίκες – 6 ήττες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 83-87
===================================
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-67, 83-87

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 8, Ράντλ 3 (1), Φερνάντεθ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόντσιτς 20 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη σε 29:21), Ματσιούλις, Ρέγιες 8 (8 ριμπάουντ), Καμπάτσο 5 (1), Γιούστα 3 (1), Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 4, Τόμπκινς 10 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Νταβίντοβατς 7, Λάζιτς 3 (1), Άντιτς 11 (3), Ντόμπριτς 10 (2), Φελντέιν 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 18 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Λεσόρ 6, Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 16 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ-ΜΑΛΑΓΑ 92-78